Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere memleketi Erzurum’a gelen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, hafta sonu programını oldukça yoğun geçirdi. Gün içerisinde bir dizi ziyaretlerde bulunan Bakan Akdağ, Erzurum Aziziye Parkı’ndaki ambulans dağıtım törenine katıldı.

Erzurum’daki Aziziye Parkı’nda gerçekleşen ambulans dağıtım törenine Sağlık Bakanı Prof Dr. Recep Akdağ, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Erzurum Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Zehra Taşkesenlioğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, AK Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Fazlı Erdoğan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar ile İlçe kaymakamları katıldı.

Gücümüz 1'ken 10 oldu

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, ambulans dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, “2002 yılında iktidara geldiğimizde ve şimdi elimizde olanı karşılaştırırsak 10 katı ile hizmet ediyoruz. Bu hizmet size ananızın ak sütü gibi helal olsun” dedi.

 Türkiye’nin son 2002 yılından beri sağlık sektöründe önemli mesafeleri kat ettiğine dikkat çeken Bakan Akdağ, “Ambulans sayımız nereden nereye geldi. Şunu ifade etmek isterim ki, ambulans sayımız 2002 yılında iktidara geldiğimizde ve şimdi elimizde olanı karşılaştırırsak 10 katı ile hizmet ediyoruz. Gücümüz birken 10 olmuş. Bu imkânların oluşmasında halkımızın desteği ve 14 yıllık istikrarlı hükümet ile bugün hepimizin iftar edeceği bir sağlık hizmeti ile yeni bir döneme taşımıştır. Bugün yurt dışında başka bir ülkede bir Türk vatandaşı 78 milyondan herhangi birisi, ağır bir hastalığa yakalansa ambulans jetlerimiz havalanıyor ve ücretsiz ülkemize getiriliyor. Sen zengin, sen fakirsin, sen sigortalı veya değilsin diye ayrım yapılmıyor. Siz Türk vatandaşı iseniz bu hizmet size ananızın ak sütü gibi helal olsun. Ekonomimiz son 10-15 yılda büyüdü iki katına çıktı. Bugün bizden zengin olan ülkeler bile bu hizmeti göremiyor. Bu nasıl oldu, işte AK Partinin insana verdiği değerden dolayı olmuştur. 112 hizmetlerinde 100 çağrının 94’üne ilk 10 dakikada ulaşabiliyoruz. Bu müthiş bir orandır. İstanbul’da biraz daha mesafe almamız gerekiyor çünkü İstanbul’da çok fazla bir trafik var. Yeni aldığımız ambulanslarla, bir taraftan da İstanbul’u da kuvvetlendirerek yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Törende Erzurum’daki 40 ambulans, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’deki 18 şehre dağıtılırken, telekonferans ile Ankara’ya bağlanılarak da 207 ambulansın 28 ile dağıtımı gerçekleştirildi.

112 acil servisi gereksiz aramayın

Vatandaşların trafikte ambulanslara yol verme konusunda oldukça duyarlı olduğunu fakat 112 çağrı merkezlerinin gereksiz anlamda meşgul edildiğini ifade eden Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, aramaların büyük bölümünün gereksiz olduğunu söyledi.

 Bu konuda vatandaşa uyarılarda bulunan Bakan Akdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Bütün çabalarımıza rağmen 112 numarasının gereksiz yere aranmasını önlemekte zorluk çekiyoruz. Aramaların çok önemli bölümü gereksiz. 79 milyon vatandaşımıza seslenmek istiyorum, lütfen 112’yi gereksiz yere aramayın. Çünkü siz orayı gereksiz yere meşgul ederken canıyla pençeleşen, kalp krizi geçirmiş bir kişinin yetişmesini zorlaştırabilirsiniz. Ama ihtiyacınız olduğunda da beklemeden 112’yi arayınız. Ambulanslara yol verme hususunda halkımızın kültürü çok şükür gelişti. Ama halen noksanımız ve eksiklerimiz var. Bu konuda vatandaşlarımız daha duyarlı olmalı” diye konuştu. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, konuşmasının ardından 112 çalışanlarına da söz vererek düşüncelerini paylaşmasını istedi. Protokolün tamamının platforma çıkmasının ardından ambulansların anahtarları şoförlerine teslim edildi. Erzurum ve Ankara’dan dağıtılan toplam 247 ambulans, 46 ildeki hizmetine başladı.

  HABER GÖRSELLERİ 


  

 

YUKARI