112 Komuta Merkezi’ne alınan mankenler üzerinde eğitim gören acil tıp teknisyenleri, solunum güçlüğü çekenler, kalp krizi geçirenler ve kanamalı hastalara müdahaleyi çalışıyor. Sağlık Müdürlüğü’nde görevli uzmanlar tarafından eğitime alınan sağlık ekipleri, yaptıkları müdahalenin doğru mu yanlış mı olduğunu bilgisayar ortamında görüyorlar.

 

Erzurum, Ardahan ve Bayburt’ta görevli acil tıp teknisyenlerinin eğitim çalışmalarını izleyen Sağlık Müdürü Serhat Vançelik, manken üzerinde kalp masajı yaptı. Soluk borusu açma, kalbi durmuş kişiyi canlandırma eğitimlerinin önemine değinen Vançelik, “Hayatla ölüm arasındaki çizgi bu arkadaşların elinde. Onun için bu tür eğitimleri önemsiyoruz” dedi.

Trafik kazaları, afetler veya meydana gelen olaylarda yaralananlara müdahale ederek onları hayata döndüren 112 Acil Sağlık ekipleri, fırsat buldukça eğitim çalışmalarına katılarak bilgi ve becerilerini artırıyor. Bölgenin eğitim koordinatörü olan Erzurum’da acil tıp teknisyenleri, yaşanabilecek olaylarda daha fazla yaralıyı hayata döndürmenin yollarını mankenler üzerinde öğreniyorlar.

Sağlık sektörünün en önemli görevlileri olan acil tıp teknisyenleri Erzurum’da eğitime alındı. Ardahan, Bayburt ve Erzurum’da 112 Acil’de çalışan sağlıkçılar, solunum güçlüğü, kalp krizi ve kanamalı hastalara müdahale eğitimine alındı. Sağlık Müdürlüğü’nün Çat Yolu’ndaki 112 Komuta Merkezi’nde ayrı salonlarda kurs gören ekiplere önce kanamalı ve solunum güçlüğü çeken hastaya müdahale bilgisi veriliyor. Sağlık Müdürlüğü’nün görevlendirdiği uzmanların mankenler üzerinde eğittiği acil tıp teknisyenleri daha sonra yaralıyı ambulansa yerleştirme konusunda bilgilendiriliyor. Soluk borusuna cisim kaçtığı için nefes alamayan bir kişiye müdahale konusunda eğitim alan acil tıp teknisyenlerine olaylarda sıkça karşılaştıkları kalp krizi, kalp durması sonrası yeniden canlandırma eğitimi bilgisayar bağlantılı manken üzerinde veriliyor.

Kalp krizine müdahale
2009 yılında yaklaşık 50 bin dolara alınan manken bilgisayara bağlanarak kalp krizi

geçiren bir kişinin yaşama döndürülmesi eğitimini alan acil tıp teknisyenleri, yaptıkları müdahalenin doğru mu yanlış mı olduğunu bilgisayar uyarısıyla öğreniyor. 

112 Komuta Merkezi’ndeki eğitim çalışmasına katılan Sağlık Müdürü Serhat Vançelik, acil tıp teknisyenlerine kalp masajı konusunda bilgiler verdi. Sağlık Müdürlüğü olarak özellikle acil tıp teknisyenlerine yönelik eğitimlere önem verdiklerini söyleyen Vançelik, maketle eğitimin canlıya müdahalede büyük yardımı olduğunu belirtti. Özellikle bilgisayarlı manken üzerindeki eğitimin tıp teknisyenleri için önemli olduğunu ifade eden Vançelik, “Bilgisayara her hangi bir hastalıklı kişi yüklüyoruz. Kalp krizi sırasında kalp masajının doğru noktaya yapıp yapmadığımızı bilgisayar ekranında görüyoruz. Görevli normal yere değil de mideye doğru bastırdığı vakit sistem hemen uyarıyor. Mideye hava gidiyor yanlış yapıyorsun diye. Bu eğitim sayesinde çalışanlarımız becerilerini de artırıyor” diye konuştu.

 

 

 

YUKARI