• Hiçbir Mama Anne Sütünün Faydasına Sahip Değil

  Hiçbir Mama Anne Sütünün Faydasına Sahip Değil

  Perşembe, 05 Ekim 2017 15:39
 • Temel Aday Memurluk

  Temel Aday Memurluk

  Salı, 03 Ekim 2017 16:27
 • 1. Diyaliz Hizmet Bölgesinde Cihaz Artırım Duyurusu

  1. Diyaliz Hizmet Bölgesinde Cihaz Artırım Duyurusu

  Perşembe, 28 Eylül 2017 13:15
 • TRT HABER'E KONUK OLDUK

  TRT HABER'E KONUK OLDUK

  Pazartesi, 18 Eylül 2017 13:15
 • SEPSİS BÜLTENİ

  SEPSİS BÜLTENİ

  Perşembe, 14 Eylül 2017 14:04
 • 112 FAALİYETLERİ BÜLTENİ

  112 FAALİYETLERİ BÜLTENİ

  Perşembe, 14 Eylül 2017 13:53
 • HALK SAĞLIĞI HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

  HALK SAĞLIĞI HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

  Cuma, 08 Eylül 2017 19:56
 • Halk Sağlığı Haftası

  Halk Sağlığı Haftası

  Çarşamba, 06 Eylül 2017 16:31
 • 5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDAKİ ERZURUM ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR

  5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDAKİ ERZURUM ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR

  Çarşamba, 16 Ağustos 2017 08:24
 • 26 Temmuz 2017 Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Sınav Sonuçları Sınav Sonuçları

  26 Temmuz 2017 Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Sınav Sonuçları Sınav Sonuçları

  Pazartesi, 31 Temmuz 2017 11:44

112 ve UMKE ekipleri 15 gündür demokrasi nöbetinde halkımızın içinde. Dün itibari ile de halkımıza yönelik acil sağlık hizmetleri tanıtım standı açıldı. Bu kapsamda özellikle yavrularımıza acil sağlık hizmetleri konusunda bilinçlendirmek için çeşitli eğitim faaliyetlerinde bulunuldu. Ayrıca tüm halkımıza çeşitli eğitici promosyon malzemeleri dağıtıldı.

 HABER GÖRSELLERİ 


  

 

15.07.2016 tarihinde millet idaresine ve demokrasimize darbe teşebbüsünde bulunulmuştur. Bu hain darbe teşebbüsü, devlet ve millet el ele azim ve kararlılıkla dik bir duruş sergileyerek püskürtülmüştür. Bu demokrasi mücadelesinde yaralananlara acil şifalar, şehitlerimize Allah’tan rahmet dileriz.

 

 HABER GÖRSELLERİ


 

 

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giden Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ, sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınları ile bayramlaştı. 

Bakan AKDAĞ, Erzurum Bölge Eğitim Hastanesi’nde nöbette olan sağlık personeli ile  bayramlaşırken, hasta ve hasta yakınlarını da unutmadı. Bir süre hastane personeli ile sohbet eden Akdağ, daha sonra Nöroloji Servisinde yatan hastaların odasına uğradı. Buradaki hastalarla da bayramlaşan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ hastalar ile yakından ilgilenerek durumları hakkında bilgi aldı. Hasta ve hasta yakınları ile sohbet ettikten sonra buradan ayrıldı. 

 

 HABER GÖRSELLERİ


Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere memleketi Erzurum’a gelen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, hafta sonu programını oldukça yoğun geçirdi. Gün içerisinde bir dizi ziyaretlerde bulunan Bakan Akdağ, Erzurum Aziziye Parkı’ndaki ambulans dağıtım törenine katıldı.

Erzurum’daki Aziziye Parkı’nda gerçekleşen ambulans dağıtım törenine Sağlık Bakanı Prof Dr. Recep Akdağ, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Erzurum Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Zehra Taşkesenlioğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, AK Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Fazlı Erdoğan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar ile İlçe kaymakamları katıldı.

Gücümüz 1'ken 10 oldu

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, ambulans dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, “2002 yılında iktidara geldiğimizde ve şimdi elimizde olanı karşılaştırırsak 10 katı ile hizmet ediyoruz. Bu hizmet size ananızın ak sütü gibi helal olsun” dedi.

 Türkiye’nin son 2002 yılından beri sağlık sektöründe önemli mesafeleri kat ettiğine dikkat çeken Bakan Akdağ, “Ambulans sayımız nereden nereye geldi. Şunu ifade etmek isterim ki, ambulans sayımız 2002 yılında iktidara geldiğimizde ve şimdi elimizde olanı karşılaştırırsak 10 katı ile hizmet ediyoruz. Gücümüz birken 10 olmuş. Bu imkânların oluşmasında halkımızın desteği ve 14 yıllık istikrarlı hükümet ile bugün hepimizin iftar edeceği bir sağlık hizmeti ile yeni bir döneme taşımıştır. Bugün yurt dışında başka bir ülkede bir Türk vatandaşı 78 milyondan herhangi birisi, ağır bir hastalığa yakalansa ambulans jetlerimiz havalanıyor ve ücretsiz ülkemize getiriliyor. Sen zengin, sen fakirsin, sen sigortalı veya değilsin diye ayrım yapılmıyor. Siz Türk vatandaşı iseniz bu hizmet size ananızın ak sütü gibi helal olsun. Ekonomimiz son 10-15 yılda büyüdü iki katına çıktı. Bugün bizden zengin olan ülkeler bile bu hizmeti göremiyor. Bu nasıl oldu, işte AK Partinin insana verdiği değerden dolayı olmuştur. 112 hizmetlerinde 100 çağrının 94’üne ilk 10 dakikada ulaşabiliyoruz. Bu müthiş bir orandır. İstanbul’da biraz daha mesafe almamız gerekiyor çünkü İstanbul’da çok fazla bir trafik var. Yeni aldığımız ambulanslarla, bir taraftan da İstanbul’u da kuvvetlendirerek yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Törende Erzurum’daki 40 ambulans, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’deki 18 şehre dağıtılırken, telekonferans ile Ankara’ya bağlanılarak da 207 ambulansın 28 ile dağıtımı gerçekleştirildi.

112 acil servisi gereksiz aramayın

Vatandaşların trafikte ambulanslara yol verme konusunda oldukça duyarlı olduğunu fakat 112 çağrı merkezlerinin gereksiz anlamda meşgul edildiğini ifade eden Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, aramaların büyük bölümünün gereksiz olduğunu söyledi.

 Bu konuda vatandaşa uyarılarda bulunan Bakan Akdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Bütün çabalarımıza rağmen 112 numarasının gereksiz yere aranmasını önlemekte zorluk çekiyoruz. Aramaların çok önemli bölümü gereksiz. 79 milyon vatandaşımıza seslenmek istiyorum, lütfen 112’yi gereksiz yere aramayın. Çünkü siz orayı gereksiz yere meşgul ederken canıyla pençeleşen, kalp krizi geçirmiş bir kişinin yetişmesini zorlaştırabilirsiniz. Ama ihtiyacınız olduğunda da beklemeden 112’yi arayınız. Ambulanslara yol verme hususunda halkımızın kültürü çok şükür gelişti. Ama halen noksanımız ve eksiklerimiz var. Bu konuda vatandaşlarımız daha duyarlı olmalı” diye konuştu. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, konuşmasının ardından 112 çalışanlarına da söz vererek düşüncelerini paylaşmasını istedi. Protokolün tamamının platforma çıkmasının ardından ambulansların anahtarları şoförlerine teslim edildi. Erzurum ve Ankara’dan dağıtılan toplam 247 ambulans, 46 ildeki hizmetine başladı.

  HABER GÖRSELLERİ 


  

 

Erzurum'da Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri tarafından düzenlenen tatbikatta senaryo gereği çöken bir evin enkazının altında kalan yaralılar çıkarılarak hastanelere sevk edildi.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir haftalık eğitime katılan UMKE ekibi, 112 Acil Komuta Merkezi’nde bir hafta boyunca gördükleri eğitimleri düzenlenen tatbikatta pratiğe döktü. 

Erzurum Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) Teke Deresi Göleti yanında düzenlenen tatbikatta senaryo gereği çöken bir evin enkazının altında kalan yaralıları başarıyla kurtardı. Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik’in de bizzat katılarak yönettiği tatbikat gerçeğini aratmadı.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı personellerden oluşan  UMKE eğitimini tamamlayan 2’si doktor 35 sağlık görevlisi, yapılan tatbikatta performanslarını sergilediler. Teke Deresi Göleti’nin bulunduğu arazide düzenlenen tatbikatta, senaryo gereği çöken evin altında kalan 5 kişiden 2’si ölü olarak 3'ü de sağ olarak enkaz yığınları altından çıkarıldı. Yaralılar olay yerinde hazır bulunan ambülanslarla yakındaki hastanelere sevk edildi.  

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik Erzurum’da UMKE’yi seçen gönüllü sayısının100'ün üzerinde olduğunu söyledi. Van depreminde yaptıkları çalışmalarla tüm dünyanın takdirini toplayan Erzurum UMKE ekiplerinin afetlere karşı her an hazır olabilmek için eğitimlerini aralıksız sürdürdüğünü kaydeden Vançelik, “Gönüllülük esasına göre eğitimlere katılan sağlık görevlileri sadece depremde değil, bölgede meydana gelen birçok afete de giderek kurtarma görevi aldılar. Bu arkadaşlarımız afetlerde gerekirse enkaz altına girerek, yaralı kurtarma becerisine de sahipler. Bugünkü tatbikatta da hepsi ellerinden gelenin en iyisini yaparak becerilerini sergilediler. Tüm gönüllü arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. ” dedi.

 Yapılan tatbikatların önemine dikkat çeken Vançelik, depremler başta olmak üzere tabii afetlerde UMKE ekiplerinin insanı hayata döndürebilme çabası içerisinde ciddi hizmetler yaptığının önemine değindi. UMKE ekiplerinin gönüllü sağlık personellerinden oluştuğuna dikkat çeken Serhat Vançelik, UMKE gönüllülerinin her türlü afet durumlarında kurtarma amaçlı görev alan özel eğitim almış ekiplerden oluştuğunu söyledi.

Türkiye topraklarının % 95’inin deprem kuşağında bulunması ve bu oranın çok büyük bir kısmının da 1. Derecede deprem bölgesi olduğunun altını çizen Vançelik; ” Ülkemizde ortalama her yıl hasarlı bir deprem olmakta. Özellikle Erzincan depremleri, Bingöl depremleri ve son olarak büyük 17 Ağustos Marmara depremlerinde yaklaşık 50 milyon insanımız etkilenmiştir.  Tüm bu depremlerde 100 bine yakın insanımız hayatını kaybetmiş, 250 bin civarında insanımız sakat kalmıştır. Özellikle 17 Ağustos Marmara depremi sonrasında ülkemizde Medikal Kurtarma ekiplerine ihtiyaç duyulduğu anlaşılmış ve 2004 yılında da bu ihtiyaçtan hareketle Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) kurulmuştur.” dedi.

Enkaz altında kalan ölü ve yaralıları başarıyla kurtaran UMKE ekiplerinin tatbikatını izleyen İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik ile diğer yöneticiler 35 kişiye başarı belgesi verdi, program sonunda toplu hatıra fotoğrafı çekildiler.

 HABER GÖRSELLERİ


 

 

65. Dönem Türkiye Cumhuriyeti Hükumetinde Prof. Dr. Recep AKDAĞ Sağlık Bakanı olarak göreve başlamıştır.

Sayın Bakanımızın bu görevinin ilimiz, ülkemiz ve tüm insanlık adına hayırlı olmasını diler, başarılarının devamını arz ederim.

                                                                                                                                   

Prof. Dr. Serhat VANÇELİK

Erzurum İl Sağlık Müdürü

 

 HABER GÖRSELLERİ


 

 Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü personelinin tamamına Bilgi Güvenliği Farkındalık ve Bilgi Güvenliği Politikaları Eğitimi verildi. Erzurum Sağlık Müdürlüğü Çok Amaçlı Eğitim Salonunda verilen eğitim üç günde tamamlandı. 16-17-18 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılan eğitim seminerinde;

İl Sağlık Müdürlüğü Bilgi Güvenliği Yetkilisi Yunus AKTEPE "Bilgi Güvenliği Farkındalık, Sosyal Medya ve Sosyal Mühendislik ile e-Posta Kullanımı ve Güvenliği" konusunda, Yıldırım KİREÇLİGÖL "Siber Güvenlik" konusunda, Bilgi Güvenliğinde Hukuki sorumluluk konularında ise Kurum Avukatı Hilal YILMAZ sunumlarıyla tüm personel bilgilendirildi. 
Sağlık çalışanlarını günlük hayatta ve mesai saatleri boyunca sosyal medyada karşılaşılabilecek olumsuz koşullara karşı uyarıldığı ve kötü niyetli sosyal medya saldırganlarına maruz kalmamaları için alınması gerekli tedbirleri görsel materyallerle anlatıldığı eğitime çalışan personelin internet ortamında hem kurumsal hem de şahsi olarak düşebilecekleri olumsuz durumlara karşı bilinçlendirmesi sağlandı.

 

HABER GÖRSELLERİ


 

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 3. Sınıf öğrencileri sosyal sorumluluk kampanyası kapsamında Yunus Emre İlköğretim Okulu’ndaki minik öğrencilere 112 Acil Komuta Merkezi’ni gezdirerek acil yardımlarda uygulanması gereken kuralları öğrenmelerine vesile oldular.

Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri “Yaşamı Meşgul Etme” kampanyası kapsamında oluşturdukları ‘Wom Grubu’ koordinatörlüğünde düzenledikleri bir organizasyonla Yunus Emre İlköğretim Okulu’nda okuyan minikleri 112 Acil Komuta Merkezi’ne getirerek, ambülansları tanımak ve ilk yardımda yapılması gerekenleri öğrenmeleri için ön ayak oldular.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Merkezi’ndeki doktor ve acil yardım ekipleri, kendilerini ziyarete gelen Yunus Emre İlköğretim Okulu’ndaki minik öğrencilere komuta merkezini ve ambülansları tanıttılar. 112 Acil sağlık hizmetlerinin amacı, 112 acil sağlık hizmetine nasıl ulaşılır, ambülans ekibi nedir, trafikte ambülansların karşılaştığı sorunlar, 112 acil sağlık ekiplerini hangi durumlarda aramalıyız konularında önemli bilgilerin anlatıldığı programa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik de katıldı.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, komuta merkezini ziyarete gelen öğrencilere 112 Acil sağlık hizmetleri konusunda, "Tüm toplumumuzda 112 arama bilincini artırmak için özellikle bizim geleceğimizin mimarları olacak çocuklara eğitim vererek bilinçlendirmek bizim için çok önemli. Sağlık Bakanlığı’nca başlatılan 'Hayat için yaşama yol ver' ve 'Hayat Kurtarmaya Sen de Yardımcı ol' kampanyaları devam ediyor. Kampanya kapsamında yavrularımıza, 112 ne iş yapar, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni nasıl aramamız lazım, 112 hangi durumda aranır gibi temel bilgiler vermeye devam edeceğiz." dedi.

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 3. Sınıf öğrencileri tarafından acil komuta merkezine getirilen minik öğrenciler, ambülansların içine binerek meraklarını yendiler, gelen çağrıları dinlediler. Program sonunda miniklere şapka ve boyama kitabı gibi eğitici hediyeler verildi, hatıra resmi çekildi.

 

HABER GÖRSELLERİ


 

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Merkezi’ne çevre düzenlemesi ve yeşillendirme çalışmaları yapıldı.

 Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK, Şube Müdürleri ve Acil Komuta Merkezi çalışanları 112 Acil Komuta Merkezi’nin yeşillendirilmesi amacıyla çeşitli türlerde meyve ağacı ve fidan dikti. Saniyelerle yarışarak yaz kış demeden her türlü olumsuz tabiat şartlarına rağmen can kurtararak adından söz ettiren acil komuta merkezi çalışanlarının çevreye duyarlı böyle bir çalışma yapması takdirle karşılandı. 

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve diğer sağlık çalışanlarıyla birlikte 112 Acil Komuta Merkezi personelinin çalıştıkları ortama duyarlı olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hem insan hayatına hem de çevreye önem veren tüm sağlık çalışanlarını tebrik etti.

HABER GÖRSELLERİ


 

 

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi'ne bağlı olarak hizmet veren ambulans helikopter, geçtiğimiz 2015 yılında 302 kez havalandı. 

Sağlıkta dönüşüm sistemi kapsamında 2008 yılında Erzurum’da konuşlandırılan ambulans helikopterin 2015 yılında 302 kez, 2016 yılının ilk dört ayında ise 54 kez acil hastaların imdadına yetiştiğine dikkat çeken Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK Erzurum'un ilçeleriyle birlikte Kars, Ardahan, Bayburt, Erzincan ve Iğdır gibi illerden de hasta taşıdıklarını söyledi. 

Geçen yıl Erzurum’un güney ilçeleri Hınıs, Tekman, Karayazı ve Karaçoban’dan 142 hastayı, İspir’den 21, Pazaryolu’ndan 12, Oltu, Olur ve Horasan’dan 22, Çat, Aşkale, Ilıca ve Şenkaya’dan 10, Tortum, Uzundere, Narman, Köprüköy ve Pasinler’den 10 hastayı helikopter ambülansla ilgili hastanelere taşıdıklarının altını çizen VANÇELİK, çevre illerden bir yıl içinde 85 hastanın naklini gerçekleştirdi. Taşınan hastaların 86’sının travma, 80’inin kalp ve damar hastalıkları, 54’ünün yenidoğan bebek, 26’sının solunum sistemi rahatsızlıkları, 10’unun gebe, 11’inin kanamalı hastalardan oluştuğu bildirildi.

            Ambulans helikopterle taşınan vakalarda hastalık grupları arasında birinci sırayı kalp damar hastalıklarının aldığına işaret eden Serhat VANÇELİK, trafik kazası, başka kazalar sonu yaralanmalar, travmalar, yenidoğan acillerinin ambulans helikopterle nakledildiğini belirtti. Organ nakli ve acil olaylarda askeri helikopterden de faydalandıklarını hatırlatan Prof. Dr. Serhat VANÇELİK, en kötü hava koşullarında bile ambulans helikopterin kırsal alanlara sağlık hizmeti götürdüğünü söyledi.

2016 yılının ilk dört ayında şu ana kadar 54 hastayı taşıdıklarını kaydeden İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK, helikopter pilotlarıyla 112 Acil Komuta Merkezi çalışanlarının can kurtarmak adına özveriyle çalıştıklarını, saniyelerle yarışarak hastaları hayata döndürmek ve bir an önce hastanelere yetiştirmek için olağanüstü çaba harcadıklarını sözlerine ekledi.

HABER GÖRSELLERİ


 

Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 4. Sınıf öğrencilerine sağlık hizmetleri ile ilgili bir sunum yapıldı. 

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Çok Amaçlı Eğitim Salonu’nda gerçekleştirilen programda, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, genç gazeteci adaylarıyla bir araya geldi. Sağlıkta Dönüşüm Sistemi ile gerçekleşen sağlık yatırımları ile Erzurum’da ve Türkiye’de sağlığın dünü ve bugününü örnekleriyle anlatan Vançelik, sağlıklı yaşamanın önemine değindiği konuşmasında genç gazeteci adaylarıyla karşılıklı soru cevaplı sohbet etti. 

Türkiye’nin özellikle son yıllarda sağlıkta yaşadığı yenilikler ve sağlıkta dönüşüm sistemi ile elde edilen başarıları örnekleriyle genç gazetecilere anlatan Serhat Vançelik, sağlıklı bir yaşamın bireyler açısından çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Bireylerin korktuğu hastalıklara muhatap olmamak ve sağlıklı bir yaşamı sürdürebilmek adına tütün, tütün ürünleri ve kötü alışkanlıklardan uzak durduğunda sağlıklı beslendiğinde, hareketli yaşamı benimsediğinde bu en çok korktuğu hastalıklardan büyük oranda korunmuş olacağına dikkat çekerek, gençlere sağlıklı yaşam konusunda bir takım uyarılarda bulundu. 

Sağlıkta memnuniyet oranının % 76’ya yükseldiğini belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, sağlık alanında elde edilen başarıları örnekler ve rakamsal verilerle anlattı. 

Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Besim Yıldırım’ın da bulunduğu sohbette, öğrenciler sağlıkla ilgili sorular yönelttiği Serhat Vançelik’le birlikte bir de röportaj yaptılar.

Haber Resim Galerisi 


 

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde görev yapan sağlık personeline Temel Modül ve Travma Resüsitasyon Eğitimi verildi. Bir hafta boyunca 112 Acil Komuta Merkezi Eğitim Salonu’nda verilen eğitime Karaçoban,Tekman,Tortum, İspir, Pazaryolu, Şenkaya, Pasinler ve il merkezinde görev yapan 16 sağlık personeli katıldı.
Sağlık personellerine yönelik Temel Modül ve Travma Resüsitasyon Eğitimi’nin son gününde düzenlenen sertifika törenine katılan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, kursun düzenlenmesinde emekleri olan yöneticilere teşekkür ederek, sertifika almaya hak kazanan sağlık personeline başarı diledi.

HABER GÖRSELLERİ


 

 

HABER VİDEOLARI

Haber Videosu 


Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Yaşama Yol Ver” Projesi kapsamında Erzurum’da Yenişehir semtinde bulunan FORUM AVM’de tanıtım standı açıldı. Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye genelinde uygulanan Yaşama Yol Ver Projesini tanıtmak amacıyla AVM’de açılan stand 17-18-19 Aralık 2015 tarihlerinde açık kalacak. 
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Merkezi tarafından açılan standta, 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranmaması, acil yardıma ihtiyacı olan hastalarla karşılaşıldığında yapılması gereken müdahaleler ve trafikte ambulanslara geçiş önceliği verilmesi amacıyla eğitici bilgiler veriliyor.
Bakanlığın koordinesinde yürütülen projenin iki yıl süreyle devam edeceği öğrenilirken, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, proje hakkında bilgiler verdi. Vançelik, “Yenişehir AVM’de açtığımız standla Sağlık Bakanlığı’nın “Yaşama Yol Ver” Projesinin 3 gün boyunca tanıtımını yapacağız. Bu projenin amacı, trafikteki vatandaşların ambulanslara yol vermesi, 112’ye düşen gereksiz çağrılara engel olmak, ilk yardımda yapılması gereken hareketlerin neler olabileceği gibi günlük hayatta her an karşılaşabileceğimiz olaylarla ilgili vatandaşlarımızı bilgi sahibi yapmak. Özellikle küçük yaştaki çocuklarımızı ve gençlerimizi acil sağlık hizmetleri konularında bilinçlendirerek, saniyelerin bile büyük önem taşıdığı ve insanları hayata döndürmede bilinmesi gereken kuralları aşılamak istiyoruz. Bu amaçla Bakanlığımız tarafından hazırlanan boyama kitabı, araç koku giderici, şapka, afiş ve broşürleri dağıtarak acil sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin artmasını sağlıyoruz. ” dedi. 
Serhat Vançelik 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin bir gün bize ve yakınlarımıza da gerekli olabileceği düşüncesiyle herkese önemli görevler düştüğünü de hatırlatarak, özellikle 112 acil hattının gereksiz yere meşgul edilmemesi hususunda vatandaşları uyardı.
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Acil Komuta Merkezi Elemanları’nca, AVM’deki tanıtımın ardından kampanya çerçevesinde, kreş, ana okulu ve ilköğretim öğrencilerine bilgilendirici mahiyette çalışmaların devam edeceği bildirildi. Yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan kamu spotlarının kentteki gazete, TV ve radyolar aracılığıyla halka duyurulacağı da kaydedildi.

HABER GÖRSELLERİ 


 

Erzurum’da “Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” nedeniyle, “Yaşama Yol Ver” sloganı kapsamında ilköğretim ve anaokulu çağındaki çocuklara, acil yardım hizmetleri ve acil durumlarda yapılması gerekenler anlatıldı.
Erzurum'da "Acil Sağlık Hizmetleri Haftası" etkinlikleri kapsamında ilköğretim ve anaokulu çağındaki çocuklara, acil yardım hizmetleri ve acil durumlarda yapılması gerekenler anlatıldı. Erzurum Yakutiye İlçesi’nde bulunan İnönü İlköğretim Okulu ve anaokulu öğrencilerine İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 112 Acil sağlık hizmetlerinin amacı, 112 acil sağlık hizmetine nasıl ulaşılır, ambülans ekibi nedir, 112 acil sağlık ekiplerini hangi durumlarda aramalıyız konularında bilgiler verildi.
İnönü İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Erzurum Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik ve 112 Acil sağlık hizmetlerinde çalışan doktorlar, ATT ve Paramedik personeller katıldı. Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, öğrencilere 112 Acil sağlık hizmetleri konusunda, "Tüm toplumumuzda 112 arama bilincini artırmak için özellikle bizim geleceğimizin mimarları olacak çocuklara eğitim vermeyi amaçladık. Sağlık Bakanlığı'nca bu yıl özellikle 'Hayat için yaşama yol ver' ve 'Hayat Kurtarmaya Sen de Yardımcı ol' kampanyası başlatılmıştı. Bu kapsamda biz de birinci sınıf ve ana sınıfı öğrencilerine hedef kitle olarak, 112 ne iş yapar, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni nasıl aramamız lazım, 112 hangi durumda aranır gibi temel bilgiler verdik." dedi. Daha sonra Erzurum 112 Acil Komuta Merkezi İl Ambülans Servisi Eğitim Birim Sorumlusu Dr. Esra Eryevgi tarafından çocuklara sinevizyon eşliğinde acil sağlık hizmetleri hakkında eğitici bilgiler anlatıldı.
Teorik bilgilerin ardından, öğrenciler salon dışına alınarak 112 ambülansların içine girdiler ve görevlilerden bilgiler aldılar. 112 acil sağlık hizmetleri konusunda bilgi alan çocuklara şapka ve boyama kitabı gibi eğitici hediyeler verildi, hatıra resmi çekildi.

HABER GÖRSELLERİ 


Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte yoğun kar yağışı etkisi altına giren ve köy yollarının kapandığı Erzurum’da, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi'ne bağlı istasyonlarda faaliyet gösteren ambulans ekipleri, kış hazırlıklarını tamamladı. 2014-2015 yılı kış döneminde kar yağışı nedeniyle mahsur kalan 350 hastaya ulaşan Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 Acil Sağlık ekipleri, dünden itibaren şiddetini arttıran kar yağışıyla birlikte kış hazırlıklarını tamamlayarak zorlu mesaisine başladı. Ambulans helikopter, snowtrack, paletli ve karasal ambulanslarla kapanan köy yollarındaki hastalara gece-gündüz, tipi ve karda büyük bir fedakarlıkla ulaşan sağlık ekipleri, geçen yıl kış döneminde 126’sı doğum hastalıkları, 76’sı kalp damar hastalıkları ve diğer sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyan vatandaşlara hizmet verdi.
"VATANDAŞIMIZA NEREDE OLURSA OLSUN ULAŞIYORUZ"
Çağdaş sağlık hizmeti verdiklerini belirten Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, “Bilindiği üzere sağlık hizmetlerinin çağdaş olmasının en önemli kriteri vatandaşa sağlık hizmetini ulaştırabilmektir. Yani dağda, mezrada, hangi coğrafik bölgede yaşarsa yaşasın o vatandaşlar sağlık hizmetlerini alabiliyorsa çağdaş bir sağlık hizmeti verilebiliyor diyebiliriz. Son on yıldır ülkemizde özellikle acil sağlık hizmetleri başta olmak üzere ciddi atılımlarla sağlık hizmetlerimiz gelişti. Biz vatandaşımız hangi evde hangi köyde hangi kırsal mezrada yaşarsa yaşasın ona bir şekilde ulaşıyoruz” dedi.
"GEÇEN KIŞ DÖNEMİNDE 350 HASTAMIZI KURTARDIK"
Geçtiğimiz kış döneminde kapanan köy yollarında mahsur kalan 350 hastaya ulaştıklarını vurgulayan Vançelik, “Köy yolları kar nedeniyle kapandığı zaman snowtrack ve paletli ambulansımızla vatandaşlarımıza ulaşıyoruz. Geçen seneki 2014-2015 kış sezonunda yaklaşık 350’ye yakın hastamızı paletli ambulansımız ve snowtrack yardımıyla aldık. Bu hastalarımızın 126’sı doğum hastalıkları ile ilgili sağlık hizmeti aldılar. İkinci sırada kalp damar hastalıkları ile ilgili 76 hastayı aldık. Yani biz her ne şekilde olursa olsun vatandaşımızın sağlık hizmetini büyük bir fedakarlık sergileyen arkadaşlarımızla birlikte temin ediyoruz” diye konuştu.

HABER GÖRSELLERİ


 

 

Çok değerli mesai arkadaşlarım,

Değerli basın mensupları,

Bizleri bugünlere getiren ve gece, gündüz demeden sağlık hizmet sunmaktan onur duyduğumuz siz değerli vatandaşlarımız;

Haziran ayından bu yana tırmanışa geçen saldırılarıyla, genç - yaşlı, çocuk - bebek demeden tüm halkımızı hedef alan eli kanlı terör örgütü, sağlık çalışanlarımıza, ambulanslarımıza ve hastanelerimize  yönelik alçakça saldırına devam ediyor.

3 sağlık çalışanımız terör örgütünün gerçekleştirdiği alçakça saldırılarda hayatını kaybetti. Aile Hekimimiz Dr. Abdullah Biroğul memleketi Diyarbakır’da, Sağlık Memurumuz Eyüp Ergen ve Ambulans Şoförü Şeyhmus Dursun memleketleri Şırnak’ta uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edildiler. Onlarca çalışanımız alıkonuldu, ambulanslarımıza, hastanelerimize ateş edildi; sağlık hizmetleri aksatılmaya çalışıldı.

Son olarak Hakkari Şemdinli’deki Devlet Hastanemiz bombalı saldırı sonucunda neredeyse kullanılamaz hale getirildi. En büyük zararı Şemdinli’de bizlerden sağlık hizmet bekleyen halkımız gördü ...

Vatandaşımızın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz.

Tek amaçları hayat kurtarmak, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez. Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir.

Çalışanlarımızın ve masum insanların hayatlarına kastedilerek gerçekleştirilen bu eylemler, terör örgütünün insani değerlerden ne kadar uzaklaştığının da kanıtı niteliğindedir.

Hiçbir dinde, hiçbir kültürde yeri olmayan acizlik göstergesi bu saldırılar ve bu çağdışı anlayış, dünya medeniyetine önderlik etmiş bu topraklarda kendine yer edinemeyecektir.

Hastanelerimizde çalışanlarımızın güvenliği için gereken tedbirler alınıyor, güvenlik güçlerimiz terör örgütüne yönelik operasyonlarına aralıksız devam ediyor. Ancak unutmayalım ki teröre karşı en büyük cevap, en büyük mücadeleyi birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, birbirimize sımsıkı kenetlenerek verebiliriz.

Bizler tüm engellemelere rağmen; din, dil, ırk ayrımı gözetmeden insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu topraklarda binlerce yıldır kardeşçe yaşayan insanımızın sağlığını daha ileriye taşıma gayreti içinde olacağız.

Terör bizi asla yıldırmayacak ve asla amacına ulaşamayacaktır.

“Terör değil;

kardeşlik diyen gönüller,

şifa veren  eller kazanacak” 


Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yapan 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimliği’ne atanan 16 doktor görevlerine başladı. 112 Acil Sağlık Hizmetlerine önemli katkı sağlayacak olan yeni doktorlar, görevlerine başlamadan önce alanında uzman olan deneyimli hekimler nezaretinde bir haftalık eğitime tabi tutuldu. 

İl Ambulans Servisi Eğitim Birimi’nin koordinesinde gerçekleştirilen eğitimlere Atatürk Üniversitesi Acil Tıp Ana Bilim dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat SARITEMUR, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Uzmanı Uzm. Dr. Orhan DELİCE ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimliği’nde görevli eğitimcilerin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimlerin ardından yeni atanan 16 doktor, 112 Acil Servis istasyonlarındaki görevlerine başladı. 

64. dönem atamaları sonucu Erzurum 112 Acil Servis Başhekimliği’nde görevlendirilen genç doktorlar iki günlük ambulans tanıtımı eğitiminin ardından 5-9 Ekim 2015 tarihleri arasında Uyum ve Temel Yaşam Modülü Eğitimi’ne tabi tutuldu. Bu eğitimlerde göreve yeni başlayan doktorlar için hem mesleki anlamda bir uyum ve tanıma, çalışma şeklini öğrenme hem de teorik tıbbi bilgilerin yenilenip pratik bilgi ve becerilerinin artırılması sağlandı. 

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, göreve başlayan genç doktorların 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne önemli katkı sağlayacağını söyledi. Eğitimlerin tamamlanmasıyla yeni görevlerine başlayacak olan çiçeği burnunda doktorlara önemli tavsiyelerde bulundu.Eğitimlerini başarıyla tamamlayarak yeni görevlerine başlayan doktorlara sertifikalarını veren Serhat Vançelik, sağlık hizmetlerine büyük katkı sağlayacak olan genç doktorlara görevlerinde başarılar dileyerek tüm eğitmenlere emeklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

HABER GÖRSELLERİ 


İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde görev yapmak üzere değişik illerden gelen 20 personel, bir haftalık teorik ve uygulamalı eğitimlerini tamamladı. Geçen hafta İl Sağlık Müdürlüğü’nde yapılan kura çekimi ile çalışacakları görev yerleri belirlenen genç sağlıkçılarımız, uzman doktorlarımız tarafından verilen eğitimleri başarıyla tamamlayarak mesleklerine ilk adımlarını attılar. 

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Merkezi’nde görevlendirilen 20 Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Paramedik Personel, Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK ve Müdürlük yöneticilerimizden aldıkları sertifikalarla görev yerlerine uğurlandılar. Sağlık camiasına yeni adım atan genç sağlık personelimize çalışmalarında ve yaşamlarında başarılar diliyoruz.

HABER GÖRSELLERİ 


Geçtiğimiz ay Erzurum Vali Yardımcılığı’na atanan Hatice BAYAR ÖZDEMİR, İl Sağlık Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Vali Yardımcısı ÖZDEMİR’ i  Sağlık Müdürlüğü önünde  İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK, müdür yardımcıları ve şube müdürleri karşıladı.

       İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK’ le makamında bir süre görüşen Vali Yardımcısı Hatice BAYAR ÖZDEMİR, ildeki sağlık yatırımları, kurumsal çalışmalar, personel durumu, 112 Acil Sağlık Hizmetleri  ve diğer sağlık hizmetleri hakkında bilgiler aldı.

Erzurum’un sağlık hizmetleri alanında çok başarılı hizmetlere imza attığından duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yardımcısı ÖZDEMİR, bundan sonraki hizmetlerle alakalı kendi üzerine düşen görevleri beraberce yapmak için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

İl Sağlık  Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK ise, Vali Yardımcısı Hatice BAYAR ÖZDEMİR’ in ziyaretinden ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yeni görevinde başarılar diledi. 

HABER GÖRSELLERİ


 

112 Acil Komuta Merkezi’ne atanan 20 ATT ve Paramedik Sağlık Personeli kura çekimiyle ilçelerdeki görev yerlerine gönderildi.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Merkezi’nde görevlendirilen 20 Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Paramedik Personel, Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik’in Başkanlığı’nda oluşturulan bir heyetle kura çekimi ile hangi ilçelere atanacakları belirlendi.

Bir haftalık Eğitime Tabii Tutulacaklar…

İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde görev yapmak üzere değişik illerden gelen personel, bugünden itibaren bir haftalık teorik ve uygulamalı eğitime tabi olacak. 112 Acil Komuta Merkezi Eğitim Salonu’nda deneyimli doktorlar eşliğinde bir dizi eğitim ve testlerden geçecek olan yeni sağlık personelleri daha sonra kura ile belirlenen ilçelerdeki görev yerlerine giderek çalışmaya başlayacaklar.

Vançelik; “Sağlık asla ihmale gelmez”

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucunda Erzurum Acil Sağlık Hizmetlerinde görevlendirilen 20 yeni sağlık personelinin, sağlık hizmetlerine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Vançelik, kura çekimi öncesi yaptığı konuşmada çiçeği burnunda sağlık personeline önemli tavsiyelerde bulundu. İnsan hayatı  kurtarmak gibi çok mukaddes bir görevde bulunacaklarını unutmamaları gerektiğini vurgulayan Vançelik, nerede ve ne şartta olursa olsun sağlık hizmetlerinin asla ihmal edilemeyeceğini  ve dikkatsizliği de affetmeyeceği konusunda uyardı.  Serhat Vançelik; “Özellikle Acil Sağlık Hizmetleri biriminde görev yapmanız vesilesiyle bir can yaşatmak için saniyelerle yarışacağınızı sakın unutmayın.  Bu anlayışla görev yapacağınıza inanıyor ve yeni görevlerinizde başarılar diliyorum.” dedi.

HABER GÖRSELLERİ


 

       Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü personeline Bilgi Güvenliği Farkındalık ve Bilgi Güvenliği Politikaları Eğitimi verildi. 112 Acil Çağrı Merkezi Eğitim Salonunda verilen eğitim üç günde tamamlandı. 19-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılan eğitim seminerinde Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Melike AYDEMİR "Siber Güvenlik" konusunda sunum gerçekleştirdi. İl Sağlık Müdürlüğü Bilgi Güvenliği Yetkilisi Yunus AKTEPE ise "Bilgi Güvenliği Farkındalık, Sosyal Medya ve Sosyal Mühendislik ile e-Posta Kullanımı ve Güvenliği" konularında personeli, sunumlarıyla bilgilendirdi. 
Sağlık çalışanlarını günlük hayatta ve mesai saatleri boyunca sosyal medyada karşılaşılabilecek olumsuz koşullara karşı uyarıldığı ve kötü niyetli sosyal medya saldırganlarına maruz kalmamaları için alınması gerekli tedbirleri görsel materyallerle anlatıldığı eğitime İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK de katıldı. Vançelik, çalışan personelin internet ortamında hem kurumsal hem de şahsi olarak düşebilecekleri olumsuz durumlara karşı bilinçlendirme adına yapılan bu eğitimin büyük önem arz ettiğini söyledi. İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik eğitim seminerinin sonunda Yrd. Doç. Dr. Melike Aydemir'e teşekkür belgesi takdim etti.

HABER GÖRSELLERİ 


Son sekiz ayda 200 kez sağlık için havalanan helikopter ambülans, Erzurum’un komşu illeri ve ilçelerdeki acil hastalara umut oldu.

 Sağlıkta dönüşüm sistemi kapsamında hizmete sunulan, 8 Kasım 2008 yılında açılışı yapılan ve Türkiye'de 17 ilde konuşlandırılan ambülans helikopterler acil hastalara umut olmaya devam ediyor.

 Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’nce hizmet veren ambulans helikopter, 2015 yılında 200’ü aşkın uçuş yaptı. Ambulans helikopter, hizmete başladığı tarihten bugüne kadar geçen yaklaşık sürede uzak ilçeler ve çevre illerden 1585 kez havalanarak birçok hastanın umudu oldu. 

Temmuz ayında 57 kez hayata uçtu…

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen sağlık uygulaması kapsamında Erzurum ve bölge illerine hizmet veren ambulans helikopter, Temmuz ayında 57 kez havalanarak acil hastaların imdadına yetişti. İçinde bulunduğumuz 2015 yılının ilk altı ayında aylık ortalama 20-25 kez umuda havalanan ambülans helikopter, son sekiz ayda 200’ü aşkın uçuş yaparken, Temmuz ayında yaptığı 57 uçuşla bir rekor gerçekleştirdi.

  Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, yaptığı açıklamada, helikopter ambülansla 2015 yılında 200’ü aşkın vakayı, Kars, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Iğdır gibi illerden ya da uzak ilçelerden taşıdıklarını kaydetti. Vançelik; Ambulans helikopterle taşınan vakaların hastalık gruplarında birinci sırada kalp damar hastalıklarının geldiğine dikkati çekerek,  trafik kazası ya da başka kazalar sonu yaralanmalar, travmalar, yenidoğan acillerinin ambulans helikopterle en sık taşınan vakalar olduğunu söyledi. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, aciliyet gerektiği durumlarda organ nakli ve acil vaka durumlarına göre kimi zamanlarda askeri helikopterden de faydalandıklarına dikkat çekerek, ilgililere yardımlarından dolayı minnet duyduklarını da ifade etti.

 Serhat Vançelik, en kötü hava şartlarında bile helikopter ambülansı inişi zor olan köylere indirerek, büyük fedakarlık gösteren pilotların can kurtarma adına özveriyle çalıştıklarını, 112 Acil Komuta Merkezi çalışanlarının da sağlık kültürüyle fedakarlık göstererek, hastaları hayata döndürmek ve bir an önce hastanelere yetiştirmek için yoğun çaba harcadıklarını sözlerine ekledi.

 

HABER GÖRSELLERİ


 

 

 

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Erzurum’a gerçekleştirdiği ziyaretinde ilk olarak Valilik makamını ziyaret ederek Vali Ahmet Altıparmak’tan brifing aldı. Bakanlığın üst düzey yöneticileri, sağlık çalışanlarıyla bir arada olmak, bölgede sunulan sağlık hizmetlerini yerinde incelemek, sorunların tespiti ve çözüm yollarını değerlendirmek amacıyla Erzurum’a geldiğini ifade eden Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı açıklamada terörü kınadı.

Özellikle sağlık çalışanlarına yönelik artan terör olaylarının insanlık dışı olduğunu kaydeden Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“24 Temmuz 2015 tarihinde Tekman ilçemizde hamile kadını taşıyan ambulansımız teröristler tarafından durdurularak sağlık çalışanlarımız kaçırıldı. Bir süre sonra serbest bırakılan sağlık çalışanlarımızı bugün ziyaret edeceğim. Geçmiş olsun dileklerinde bulunacağım. Sağlık hizmetlerinde bu tür hadiseler insanlık dışı. Sağlık çalışanlarımız hizmet için gecelerini gündüzlerine katıyorlar. Biz zaman zaman dağda askerimizi şehit eden terörist bile olsa onu da tedavi etmekle görevliyiz. 15 gündür sağlık çalışanlarına yönelikte terör saldırıları arttı. Mardin’de Nusaybin’de hamile kadının taşındığı ambulansın önünü kestiler. Bu tür olaylar sağlık çalışanlarımızı tedirgin ediyor. Bu tür anlayışı insanlık dışı buluyoruz.”

Valilik Makamının ardından inşaatı yeniden başlayan Sağlık Kampüsü'nde incelemelerde bulunan Bakan Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarının doğru şekilde dağılımına özen gösterildiğini belirtti. Bakan Müezzinoğlu ilk defa bu sene normale göre 2 bin 500 hekim mezununun fazla geldiğini kaydederek, bundan sonraki yıllarda 4 bin daha fazla mezunun geleceğini açıkladı.

Kaçırılan sağlık çalışanlarına ziyaret

Kampüs alanındaki incelemenin ardından 112 Acil Komuta Merkezini ziyaret eden Bakan Müezzinoğlu, burada 24 Temmuz 2015 tarihinde Tekman ilçesinde hamile kadını taşırken yolları bir grup terörist tarafından kesilerek kaçırılan ve bir süre sonra serbest bırakılan 3 sağlık çalışanıyla bir araya geldi.

Olayı sağlık çalışanlarının ağzından dinleyen Müezzinoğlu, geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, terörle mücadelenin en üst düzeyde sürdürüldüğünü belirtti.

112 Acil Komuta Merkezinin ardından ziyaretlerini sürdüren Bakan Müezzinoğlu, gün içerisinde Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi'nde tedavileri süren, Hınıs’ta zırhlı aracın takla atması sonucu yaralanan polisleri ve Ağrı’da terör saldırısında yaralanan askerleri ziyaret etti.

Bakan Müezzinoğlu, son olarak sağlık görevlileriyle yaptığı toplantının ardından programını sonlandırdı.

 

HABER GÖRSELLERİ


 

Avrupa Sağlık Komisyonu Erzurum ziyaretleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Kontrol Merkez’ini inceleyerek, faaliyetler hakkında bilgiler aldı,

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK,  Müdür Yardımcısı. Dr. Muhammed Ali TARİKDAROĞLU, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Zafer DÖNMEZ, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Enver AVAL ve Halk Sağlığı Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr.Tuncay AKKURT'un katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, 112 Acil Komuta Merkezi’nce yürütülen çalışmalar anlatıldı.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK tarafından heyete Erzurum ve Türkiye’deki sağlık sistemi ile ilgili sunum yapıldı. Heyetle birlikte komuta merkezi gezilerek, simülasyonlu maketlerle yapılan eğitimler anlatıldı ve eğitim salonları tanıtıldı.

Heyet üyeleri ise yapılan sunum ve incelemeler sonrası memnuniyetlerini dile getirerek, Türkiye’nin geçtiğimiz 10 yılda sağlık alanında yakalanan başarının ve bu denli hızlı iyileşmenin takdire şayan olduğunu belirttiler.

HABER GÖRSELLERİ 


Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde görevli Göğüs Cerrahı Op. Dr. Kamil Furtun'un uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesi, sağlık camiasını derinden üzdü. Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Prof. Dr. Serhat Vançelik de yaptığı yazılı açıklamayla Op. Dr. Kamil Furtun ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadığını belirtti. 

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik ne amaçla olursa olsun, insan sağlığına hizmet etme ve hayata döndürmeye çalışma gibi kutsal bir yükümlülüğü yerine getiren sağlık çalışanlarının öldürülmesi ve şiddete maruz kalmasının izah edilebilir bir yanı bulunmadığını kaydetti. Vançelik; böyle bir vahim olayın yaşanmasının sağlık çalışanları olarak kendilerini derinden üzdüğünü belirterek, “Meslektaşımıza karşı yapılan çirkin saldırıyı tüsağlık çalışanları olarak kınıyor, bu tür üzücü hadiselerin tekrar yaşanmamasını diliyoruz. Şifa veren ele biraz olsun vefa gösterilmesini bekliyoruz. Merhum Doktorumuz Kamil Furtun’a Cenabı Hakk’tan rahmet diliyor, ailesi ve yakınları başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza sabır ve taziyelerimizi bildiriyoruz.” dedi. 

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hakkı Yeşilyurt, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik’i makamında ziyaret etti. Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce organize edilen 29 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri kapsamında Erzurum’da bulunan Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt, Havuzbaşı Kent Meydanı’nda düzenlenen etkinliklere katıldıktan sonra, ziyaret ettiği İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik’le bir süre görüşerek, çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Prof. Dr. Serhat Vançelik ise Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt’un ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kendisine teşekkür etti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Erzurum’da gerçeği aratmayan bir tatbikata imza attı. Türkiye genelinde kurulu bulunan 27 AFAD lojistik deposuna bilgi verilmeden gerçekleştirilen deprem tatbikatını gerçek sanan yöneticiler alarma geçti. Erzurum’a yardım için TIR’ları yola çıkaran yöneticiler AFAD tarafından uyarıldı.

 Erzurum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, Yakutiye ilçesi Rabia Hatun Mahallesi'nde deprem tatbikatı gerçekleştirdi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün koordinesiyle düzenlenen tatbikata, Büyükşehir Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Türk Kızılayı, Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğünün de aralarında bulunduğu 26 hizmet grubu katıldı.

Depolar alarma geçti

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen TAMP tatbikatı için AFAD’ın lojistik depoları bilgilendirilmedi. Sabah 09.30’da başlayan tatbikatta Erzurum merkezli 6.5 şiddetinde bir deprem olduğu duyuruldu. Tatbikattan bilgisi olmayan ülke genelindeki AFAD lojistik depoları yöneticileri kurtarma ekiplerini alarma geçirdi.

AFAD Başkanı Fuat Oktay, habersiz yapılan tatbikat için Türkiye genelindeki lojistik depoları da harekete geçirdiğini söyledi. Oktay, “Tatbikat başladığı anda Erzurum’da depremin olduğu bilgisi geçilmiş. O illerde de zaten ne yapması gerektiği bilgisi var. İkinci bir talimata gerek kalmadan aniden harekete geçiyorlar. Tüm illerimizi tüm lojistik merkezlerinden TIR’lar yola çıkmış durumda. Hepsinin nerde olduğunu takip ediyoruz. Coğrafi olarak ta uydudan da takip ediyoruz. Erzurum’a ne zaman geleceklerini biliyoruz. Bu tatbikat olduğu için tekrar yoldan döndüreceğiz. Hepsini bu şekilde test etmiş olduk” dedi.

Gerçeği aratmadı

Senaryo gereği, saat 09.30'da merkez üssü Yakutiye ilçesi olan 6,5 büyüklüğünde deprem meydana gelmesinin ardından kopan elektrik kabloları yangına yol açtı. Enkaz altında yaralıların bulunduğu ihbarlarıyla ekipler yola çıkarak, itfaiye ekipleri yangınla kısa sürede müdahale etti. Yanan binalarda mahsur kalan vatandaşlar kurtarılmasının ardından, deprem nedeniyle aracı enkaz altında kalan bir sürücü sıkıştığı yerden kurtarıldı. Olay yerinde Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer ölçümü de yapıldı. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) enkazda arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Arama kurtarma köpeğinin de katıldığı tatbikatta çıkarılan yaralılar ambulanslarla en yakın sağlık birimlerine nakledildi. Yaklaşık 2 saat süren tatbikatı öğrenciler ve vatandaşlar büyük ilgiyle izledi. Tatbikat sonunda öğrenciler, ekipleri alkışlarla ‘Helal olsun’ diyerek tebrik etti.

 Türkiye’nin afetlere her alanda hazır hale geldiğini belirtenAFAD Başkanı Fuat Oktay, “Kaynak ve kabiliyetlerimizi, tüm bakanlık kurum ve kuruluşlarını etkin koordine ederek, ülkemizin ortak gücüne dönüştürdük ve dönüştürmeye devam ediyoruz. Hem içeride hem de uluslararası boyutta ülkemizin ortak gücünü harekete geçiriyoruz. Yüksek teknolojiyi afet yönetiminde bugün, düne göre daha etkin kullanıyoruz ve gelecekte daha etkin kullanmayı hedefliyoruz. Afetin yönetimini daha etkin hale getirdik ve yeniden yapılandırdık, yapılandırmaya da devam ediyoruz. Son iki yılda altyapısını kurduğumuz afet yönetimine ilişkin tüm plan, proje ve çalışmalarımızı 2015 yılında daha yoğun bir şekilde hayata geçirerek, bu anlamda ciddi bir yol aldık. Bu bütün Türkiye genelinde 81 ilimizi hazır etmek amacıyla hazırladığımız Türkiye Afet Müdahale Planı’nı, sisteme dönüştürmüş durumdayız. Bunun ilk tatbikatını Erzurum da bugün gerçekleştirdik” dedi.

‘Yapısal anlamda da hazırlık olmalıyız’

Depremlere hazırlıklı olmanın yanı sıra yapıların da sağlam olmasına dikkat çeken AFAD Başkanı Fuat Oktay, “Arzu ettiğimiz bu enkazların hiç olmaması. Bunun içinde yapısal anlamda hazır olmak zorundayız. Afet olmadan önce afetin engelleniyor, önleniyor olabilmesi en büyük hazırlığımız. Bunun için kentsel dönüşüm önemli. Bunun için belediyelerimizin, bütün kurum ve kuruluşlarımızın her türlü alt ve üstyapısını bölgenin afetselliğine dayanacak şekilde hazır tutması önemli bir nokta. Bir kez daha bütün Erzurum’dan, hem Erzurumlulara, hem ülke genelinde bütün vatandaşlarımıza ve yetkililerimize alt yapı ve üst yapı anlamında afete hazır hale gelmemizin önemli olduğunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

13 ayrı toplanma merkezi

Erzurum’da olası bir deprem anında 13 ayrı toplanma merkezi oluşturduklarını söyleyen AFAD Başkanı Fuat Oktay, “Şu anda bu Türkiye afet müdahale planı çerçevesinde, Erzurum’da ki toplanma merkezlerimiz Recep Tayyip Erdoğan Parkı, Çeçenistan Parkı, Mehmet Akif Ersoy Parkı, Aşık Emrah Parkı, Kuğulu Park, Botanik Park, 100. Yıl Parkı, Aziziye Parkı, Tavşanlı Parkı, Muhsin Yazıcıoğlu Parkı, Yakutiye Parkı, Erzurum Kalesi içi, üniversite yerleşim alanı olarak belirlendi” dedi.

‘Dayanıksız binalardan kurtulmalıyız’

Tatbikatı oldukça başarılı bulduğunu ifade eden Vali Ahmet Altıparmak, dayanıksız binalardan bir anca kurtulmak gerektiğini söyledi. Vali Altıparmak, “Gerçekten afeti yaşamak ayrı ama tatbikatının bile ne kadar ürkütücü olduğunu görmüş olduk. Çok farklı kurum ve kuruluşlardan görev alan arkadaşlarımızın, başarılı bir şekilde işlerini yapma gayreti içindeki olduklarına şahitlik etmiş olduk. İnşallah bu tür afetleri, depremleri ve benzeri olayları yaşamayız ama hayatın kaçınılmaz sonucu olarak zaman zaman küçük veya büyük kazalar yaşıyoruz. Bunun için hazırlıklı olmak zorundayız. AFAD koordinasyonun da bütün kuruluşların koordineli bir şekilde çalıştırıldığını şahitlik ettik. Asıl olan tatbikatlar, depremde başarı ötesinde, dayanıksız binalardan kurtulmanın yolunu bulmamız lazım. Bazen bakıyorum depremde dayanıklı olmadığı dışarıdan anlaşılan binanın önünde lüks bir araç, yaşantısı son derece farklı. Hâlbuki o kişinin kendi ve ailesin güvenliğini dikkate alarak bir anca o yerlerden kurtulması gerekir” dedi.

 Tatbikatı Vali Ahmet Altıparmak, Vali Yardımcısı Haktan Gökçekuyu,  İl Jandarma Alay Komutanı Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Fuat Oktay, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Eyüp Tavlaşoğlu, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, İl AFAD Müdürü Selahattin Karslı, ilçe kaymakamları, kamu kurum müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş izledi.

HABER GÖRSELLERİ


 

15 Nisan 2015 tarihinde Erzurum ve bölge illerinden Erzurum’a yönlendirilecek olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını daha etkin yönetmek amacıyla İl Sağlık Müdürlüğünde bir toplantı gerçekleşti. Toplantıya Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı yöneticileri ve Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Başhekimliği yöneticileri ile Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları A. D. Başkanı katıldı.

 

HABER GÖRSELLERİ


 

 

 

Il Sağlık Müdürü Prof.Dr. Serhat Vancelik 'in konuk olarak katıldığı, Gazeteci Yazar Esat Bindesen 'in hazırlayıp sunduğu "Kriz Merkezi" programı izleyicilerden yoğun ilgi gördü. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, Kardelen TV’deki canlı yayın programında ildeki sağlık yatırımları, 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nin faaliyetleri, Sağlık Kampüsü ve diğer sağlık hizmetleri hakkında bilgiler verdi.

 

 

 

 

HABER GÖRSELLERİ 


  

  

 

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen “Yılın Hekimi” uygulamasında Erzurum'da Yılın Hekimleri Ödülleri Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Genel Cerrahi uzman Doktoru İbrahim Cengiz Güzel’e ve Palandöken Kayakyolu Aile sağlığı merkezi doktorlarından Dr. Kemal Şahin’e verildi..

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen "Yılın Hekimi" uygulamasına Erzurum'dan uzm. Dr. İbrahim Cengiz Güzel ve Dr. Kemal Şahin seçildi.
Erzurum Göğüs Hastanesi çok amaçlı Konferans Salonu'nda, Tıp Bayramı münasebetiyle gerçekleşen "Yılın Hekimi" ödülüne Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. İbrahim Cengiz Güzel ve Palandöken Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimi Dr. Kemal Şahin layık görüldü. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Fazlı Erdoğan, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Cumhur Hakkı Çankaya ve çok sayıda sağlık çalışanın katıldığı program Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı. Açılış konuşmasında ilk olarak söz alan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik şunları söyledi.
"3 BİN 300 KİŞİYE BİR AİLE HEKİMİ DÜŞÜYOR"
"Bilindiği üzere sağlık hizmeti için en önemli kaynak beşeri sermaye dediğimiz insan kaynakları. Avrupa birliği ülkeleriyle kıyasladığımız zaman hekim açısından yarı yarıya sayıyla ebe hemşire açısından da üçte bir sayı ile çalışmaktayız. Bu anlamda tüm sağlık çalışanları bir övgüyü hak etmektedir. Hekimlerimiz Avrupa birliği ülkelerindeki hekimlerden en az iki kat daha fazla çalışıyor. Aile hekimliğine baktığımız zaman İngiltere'de 2 bin kişiye bir aile hekimi düşerken ülkemizde 3 bin 300 kişiye bir aile hekimi düşüyorsa sorun hekim sayısının azlığıdır. Acillerde pratisyen hekim bulamıyorsak yine temel sorun hekim azlığıdır. Bu sorunun aşılması için mezun sayısını arttırarak kontenjan artırımına gittik. Bu anlamda çalışan arkadaşlarımız için gelecek 10 yılımız daha iyi olacak. 5 yıl içerisinde 13 bin tane pratisyen hekim mezun olmuş olacak. Böylelikle aile hekimi başına düşen nüfus azalmış olacak acillerde hekim bulmuş olacağız ve temel sıkıntılarımızı aşmış olacağız." dedi.
"EMEĞİMİZİN KARŞILIĞIN ÖBÜR TARAFTA ECİR OLARAK ALACAĞIZ"
Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını tam olarak alamadığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Serhat Vançelik, "Bu törende övgüyü hak edenler içerisinde biraz daha öne çıkan, meslek yaşamında daha fazla başarı gösteren ve her yıl bu başarılar arasında en başarılılarını seçtiğimiz zor bir süreçte iki arkadaşımızı seçtik. Hepimiz gençliğimizin en güzel zamanlarını insanlarımıza feda ediyoruz. Sağlık çalışanları olarak zordayız ve tekiz. Biz bunun karşılığını sadece bu dünyada değil inşallah öbür tarafta ecir olarak alacağız. Çünkü kainatta en üstün varlık olan insana en aciz olduğu hastalık döneminde yardımcı olan meslek grubundayız. Meslek yaşamı boyunca ilkeli olarak bizlere örnek olmuş. Cerrahi Anabilim Dalındaki hocamız ve yine yıllardır Numune Acilden beri takip ettiğimiz başarılı çalışmalarıyla örnek olmuş Kemal arkadaşımızı tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.
’’ERZURUM KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİ PROF.DR. FAZLI ERDOĞAN KONUŞMASINDA’’
Yaptıkları seçimin kendileri için kolay olmadığını ifade eden Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Fazlı Erdoğan, "Hekimler arasında yılın en iyisini seçmek hem bizim hem de halk sağlığı açısından hiç kolay olmadı. Çünkü pek çok arkadaşımız övgüyü hak ediyor. Bunlar içerisinde geçmiş dönemlerde bu ünvanı alan bizim açımızdan böyle değerlendirilen arkadaşlarımız olduğu gibi bu yıl da bir ismi oraya koymak gerekiyordu." ifadelerini kullandı.
Seçimi 2 haftada tamamladıklarını söyleyen Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya da, "Gösterdiğimiz adayların seçimi kolay olmadı. Onlarca isim arasında yaklaşık 2 hafta süren tartışmalar sonucu bir isim verdik. Ama biz şuna inanıyoruz ki tüm hekim arkadaşlarımız buraya layıktı. Yılın hekimi olma noktasında hiçbirinin herhangi bir sorunu yok. Ama bir isim verilmesi gerekiyordu o isim de belirli kriterler sonucu belirlendi." diyerek sağlık çalışanlarının tıp bayramını kutladı.
Yılın Hekimi ödülüne layık görülen hekimlerden Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. İbrahim Cengiz Güzel, "Yılın Hekimi" ödülümün hekimlere verilebilecek en güzel ödül olduğunu belirterek, "Hekimlik hayatımda bu sene kırkıncı yılım. Kırk yıldan beri bu şehirde genel cerrahi uzmanı olarak çalışmaktayım. Binlerce hastayı ameliyat ettim ve on binlerce hastayı tedavi ettim. Hekimliği bir yaşam biçimi olarak algıladım. Çağrıldığım bütün hastalara anında icabet ettim. Gece gündüz demeden çağrıldığım hastaya gittim. Kırkıncı yılımda hala nöbetimi tutuyorum ve bundan da zevk alıyorum. Hasta ve Hekimlik ilişkilerimde etik dışında hiçbir davranışım olmamıştır. Bunu övünerek söyleyebilirim. Kendimi geliştirmek için günceli bilgiye devamlı olarak takip ettim. Kırk yılını doldurabilen bir hekime verilebilecek en güzel ödül bu olması gerekir. Bunun için yönetici arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Çalışan arkadaşlarımın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum." diyerek sözlerini tamamladı.
Ödüle layık görülen bir diğer isim olan Palandöken Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimi Kemal Şahin ise, "Öncelikle bu ödülü bana layık gören tüm yöneticilerime teşekkür ediyorum. Bütün çalışanların 14 Mart Tıp Bayramını gönülden kutluyorum. Bu ödülü tüm hekim arkadaşlarım adına alıyorum." dedi.
Konuşmaların ardından "Yılın Hekimi" seçilen doktorlara, ödül olarak bu sene başbakanlık ça alınan tasarruf tedbirleri gereği plaket yerine kendi adlarına Kiremitlik Ağaçlandırma sahasına dikilen sarıçam fidanı için sertifikalar verildi. 
Program sonunda katılımcılara Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi dermatoloji uzman doktoru Nurhan Döner Aktaş, müzik ziyafetinde bulundu.
Uzm.Dr. Nurhan Döner’in söylediği"Fani Doktorum" isimli şarkısı katılımcılardan büyük alkış aldı.

HABER GÖRSELLERİ


 

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, kendisini ziyarete gelen Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerine değerler eğitimi kapsamında bağımlılık yapan maddelerin zararlarını anlattı.

Erzurum Atatürk Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrenciler, İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik’i makamında ziyaret ederek, sigara ile diğer bağımlılık veren maddelerin zararları hakkında bilgi aldılar. Okul idarecileri ve öğretmenleri eşliğinde Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik’e, zararlı alışkanlıklar hakkında sorular yönelten liseli gençler, okul çevresi ile kapalı mekanlara yönelik sigara denetimlerinin artırılması hususunda da gerekli tedbirlerin alınmasını istediler.

Makamında ağırladığı Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerine bağımlılık yapan maddeler ile özellikle sigaranın yol açtığı zararları sunum eşliğinde anlatan Vançelik, insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden sigaraya karşı gençlerin bilinçli olmaları gerektiğini kaydetti.

Vançelik;“Sigara tüm hastalıkların aktörü”

Kanser vakalarından ölenlerin % 30’unun, KOAH vakalarının % 75’inin ve kalp hastalıklarının ise % 25’inin sigaraya bağlı olduğuna işaret eden Serhat Vançelik, ülkemizde 18 yaşın üzerindeki erkeklerin % 40’ının, bayanların ise % 12’sinin sigaraya bağımlı olduğuna dikkat çekti. Öğrencilere, sinsi bir düşman olan sigaranın insanları nasıl zehirlediğini, hatta sigara içmese bile kişinin içilen ortamlarda bulunmasının bile çok ciddi tehlikeler doğurduğunu vurgulayan Vançelik, sigaranın bir erkeklik göstergesi olarak sembolize edilmesinin sonuçlarını slaytlar işliğinde anlattı.

Atatürk Anadolu Lisesi Müdür ve idarecileri ise sigara ve diğer bağımlılık yapan maddelerin zararlarını anlatan İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik’e teşekkür ederek, ilerleyen zamanlarda da bu tür bilgilendirmelerin yapılmasını istediklerini belirttiler. 

HABER GÖRSELLERİ 


 

Yakutiye Toplum Sağlığı Merkezi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Uzmanları’nca üç gün süren “İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimi sonunda sağlık çalışanları eğitim sertifikalarını alacak.
İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik’le birlikte, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve sağlık çalışanlarının tamamının katıldığı iş sağlığı ve güvenliği toplantısında, iş güvenliğinde risk analizleri ile fiziksel etkenler, ortamın sıcaklığı, temizlik, yapılan işlerde sağlık açısından karşılaşılan olumsuzluklar ve bunların ortaya çıkardığı risk analizleri anlatıldı.
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü çalışanlarına, işverenin sunduğu imkanlar, bireysel risk faktörleri ile elle taşıma teknikleri, ofis ortamında oturma teknikleri ile çıkabilecek yangınlara karşı alınması gerekli önlemlerin anlatıldığı eğitim toplantısında, özellikle 112 acil komuta merkezi elemanlarına yönelik hasta kurtarmada karşılaşılabilecek risk faktörleri de ele alındı. 
Yakutiye Toplum Sağlığı Merkezi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) Uzmanları toplantıda sağlık çalışanlarına, iş ekipmanlarının güvenli şekilde kullanılmasında dikkat edilecek hususlar, sağlık ve güvenlik işaretlerinin doğru kullanılması, koruyucu giysiler ve sağlık sunucularında acil olarak kullanılan yöntemler, acil eylem planı ve temel ilk yardım bilgileri slaytlar eşliğinde sunuldu.
Vançelik; “iş sağlığı ve güvenliği, başarıya giden yolun anahtarıdır”
Eğitim toplantısına katılan Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, sağlık çalışanlarının görevlerinde başarıyı yakalamalarında en önemli etkenin iş sağlığı ve güvenliğini sağlamaktan geçtiğini belirtti. Vançelik, bünyesinde çalışan tüm personeli uyararak, insan sağlığına hizmet etme ve hayata döndürmeye çalışma gibi kutsal bir yükümlülüğü yerine getiren sağlık çalışanlarının güvenliğinin çok önemli olduğunu, onların güvenli bir ortamda görev yapmalarının işveren olarak kendilerini mutlu ettiğini belirterek, çalışırken tedbirli olmanın gerekliliğine işaret etti. 

 

HABER GÖRSELLERİ 


 

Sağlık Bakanlığı tarafından Erzurum’a gönderilen kamera takip sistemli ambulanslar, Erzurum 112 Acil Komuta Merkezi’nde düzenlenen törenle hizmete girdi.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle hizmete giren takip sistemli 10 yeni ambulans hastalar için yola çıktı.
Çat yolu üzerinde bulunan 112 merkezinde düzenlenen törenle Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’nün 65 ambulanstan oluşan filosuna kamera takip sistemi bulunan 10 yeni ambulans katıldı. Trafikte geçiş önceliği bulunan ambulanslara yol vermeyen vatandaşların kayıtlarının tutularak cezai işlem uygulanmasını sağlayacak sistemlerin bulunduğu ambulanslar 10 ilçede hizmete başladı. Türkiye’de toplam 798 tane bulunan ambulansların maliyeti 200 bin lirayı buldu. Erzurum’un Yakutiye, Köprüköy, Tortum, Pasinler, Hınıs, Karayazı, Horasan, Palandöken, Oltu ilçeleri olmak üzere göreve başladı. Otoparkçı ve farklı meslek gruplarının da sağlık ekiplerinin kullandığı giysileri kullanması üzerine kıyafette de değişikliğe giden Sağlık Müdürlüğü ekiplerin kıyafetlerini yeniledi. Yoğun bakım hastasının ihtiyaç duyabileceği her cihazın mevcut olduğu ambulanslar uzak ilçelerden gelen hastalara aktif müdahale imkanı sağlıyor.
Törene, Vali yardımcısı Ertuğrul Egemen, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, Erzurum Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan ve davetliler katıldı. Törende konuşan Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, “ Ambulans filomuza 10 yeni ambulans dahil olmakta bu şekilde ilimizdeki toplam ambulans sayımız 65 iken 75’e çıkıyor. Biz halkımıza bu sayede daha etkin, daha verimli daha kısa sürede ulaşma imkanı bulmaktayız. Ambulanslarımızın 8 ‘ini ilçelerimize dağıtıyoruz ikisi merkez ilçelerimiz palandöken ve Yakutiye ilçelerimiz olmak üzere dağıtacağız. Bildiğiniz üzere sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte en fazla iyileşme gösteren hizmet gruplarından biride acil sağlık hizmetleri.2002 yılında sadece 11 ambulans ile hizmet verirken şuanda 75 ambulansa çıkmış durumdayız. Bakanlığımızın bu desteği için ilimiz adına şükranlarımızı arz ediyorum. İki yeniliğimiz var. Kıyafetlerimiz değişmiş durumda bunun yanı sıra gelen ambulanslarımızın her birinde kontak açılımıyla birlikte başlayan bir kayıt sistemimiz mevcut. Neden böyle bir sisteme ihtiyaç duyuldu. Vatandaşlarımız büyük duyarlılıkla ambulanslar arkasında hasta olduğu sürece yol veriyorlar ancak bizim işimizde dakikalarla değil saniyelerle yarıştığımız için bazen anlayış eksikliği olan vatandaşlarımız olabiliyor. İşte bu kayıtlarla ambulansın geçiş önceliği olan noktalarda geçiş verilmemişse bu kayıtları biz İl Emniyet Müdürlüğüne verip bu kişiler hakkında cezai müeyyidelerin uygulanmasını temin etmiş olacağız.” şeklinde konuştu.
Vali Yardımcısı Ertuğrul Egemen, “ Sağlık bakanlığımıza ilimize sağlık hizmetlerinde sunduğu bu ilave katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.
Konuşmaların ardından takip cihazlı 10 ambulans hastalar için yola çıktı.

HABER GÖRSELLERİ


 

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Personeli Kızılay’a Kan Bağışında Bulundu.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü binasında gerçekleşen kampanyada Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik ile müdür yardımcıları, idari personel ve 112 çalışanları Kızılay’a kan bağışında bulunarak, kan bağışının önemine dikkat çekti ve halkın bu tür kampanyalara destek vermelerini istediler.

Kan bağışı öncesinde konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, gelişmiş ülkelerde kan verme oranının Türkiye’den daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Kan vermenin insan sağlığı açısından çok faydalı olduğunu da belirten Vançelik, yılda en az bir kez kan verilmesi gerektiğini ifade etti.

‘Kan vermek kutsal bir sorumluluktur’

Serhat Vançelik, toplum olarak kan bağışının alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek, şunları söyledi. ” Kan vererek kurtardığımız bir canın bedeli hiçbir şeyle ödenmez. Kan vererek hem Peygamber Efendimizin bir sünnetini uygulayıp, hem de vesile olduğumuz bir insan hayatının kurtulmasıyla kutsal bir sorumluluğu yerine getiriyoruz. İnsan olarak hepimiz için kan ihtiyacının var olduğu bilincinde olarak, bir yakınımıza kan gerektiği zaman hangi duyguları yaşıyorsak, her an kana ihtiyacımız olabileceği idrakinde olmalı ve yılda en az bir kez kan vermenin insanlık görevi olduğu gibi, sağlık açısından da gerekli bir davranış olduğunu unutmamalıyız.”  

HABER GÖRSELLERİ


 

Helikopterler, kar üstü paletli ambülans ve snowtrucklar seferber edilerek Tekman’dan Erzurum’a sevk edilen Esra Ağırkaya, başarılı bir operasyon geçirerek, böbrek nakliyle eski sağlığına kavuştu.

Erzurum’da geçtiğimiz hafta kar ve tipi nedeniyle Tekman’ın Kayaboğazı köyünde mahsur kalan ve böbrek nakli için Kriz Merkezi Başkanlığı Koordinatörlüğünde adeta devletin imkanları seferber edilerek Erzurum’a getirilen Esra Ağırkaya, sağlığına yeniden kavuştu.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, yıllardır böbrek yetmezliği ile mücadele eden ve hasretle kendisine uygun bir böbrek nakli bekleyen 19 yaşındaki Esra Ağırkaya’yı böbrek naklinin yapıldığı Erzurum Atatürk Üniversitesi Böbrek Nakil Merkezi’nde ziyaret etti.

Geçirdiği başarılı bir operasyonla eski sağlığına kavuşan böbrek hastası Esra Ağırkaya’yı, hasta yatağında ziyaret eden ve oldukça moralli gördüğü için mutluluk duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Serhat Vançelik, “Sayın Valimiz Dr. Ahmet Altıparmak’ın liderliğinde, olumsuz meteorolojik şartlara rağmen tüm kurumlar uyum içinde ve zamanla yarışarak Esra kızımıza böbrek nakligerçekleşmiştir. Başarılı bir ameliyatla Esra Ağırkaya’yı eski sağlığına kavuşturan Erzurum Atatürk Üniversitesi Böbrek Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibine teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca Esra’nın sağlığına kavuşmasında organlarını bağışlayarak büyük bir insanlık örneği sergileyen Ordu’da yaşayan aileyi de bu onurlu davranışlarından ötürü kutluyor, kendi organlarını bağışlayarak, başka canlarda hayat bulmasını sağlayan kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Ağırkaya, “Ümidimi Yitirmek Üzereyken Devletim Yetişti”

Erzurum’un Tekman ilçesine bağlı Kayaboğazı köyünde  yaşayan ve kendisine uygun bir böbrek nakli bulunması için yıllardır bugünü beklediğini ifade eden Esra Ağırkaya ise, “kar ve tipiyi görünce sağlık ekiplerinin bana ulaşamayacağı korkusunu bir anda yaşadım, ama ümidimi hiç kaybetmedim. Devletimiz sağolsun, bana tüm imkanları seferber ettiler. Yaşananları sonradan gazetelerden okuduğumda bir hastayı sağlığına kavuşturmak için bu kadar emek veren bir devletimiz olduğu için gurur duydum. Belki de devletimizin bu imkanları olmasaydı, ömür boyu böbrek hastası olarak yaşamaya devam edecektim. Valimiz başta olmak üzere sağlığıma kavuşmamda emeği geçen herkese ve doktorlarıma çok dua ediyorum. Bana organlarını bağışlayarak hayata tutunmamı sağlayan Ordu’daki aileye ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah razı olsun onlardan, bana hayat verdiler, sanki yeniden doğdum.” şeklinde konuştu.

Aydınlı;”Devlet gücünü gösterdi”

Atatürk Üniversitesi Böbrek Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı da, hasta Esra Ağırkaya’nın nakli süresince ağır iklim şartlarına rağmen devletin tüm imkanlarını seferber ederek, hastayı ameliyata yetiştirmesinin gurur verici olduğunu söyledi. Tüm devlet kurumlarının bu hasta için seferber olduğunun altını çizen Aydınlı, ekip olarak başarılı bir ameliyat geçirdiklerini kaydederek, şunları söyledi. ”İnşallah Esra bundan sonraki yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürecek. Tıbbi olarak biz de elimizden gelen gayreti gösterdik. Şu anda hastamızın durumu gayet sağlıklı. Tekrar Erzurum Valimiz başta olmak üzere, İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ve böbrek nakli merkezinde çalışan ekibimin hepsini kutluyorum. Bağış yapan aileye sabır dilememiz lazım. Organ nakli hepimiz için çok önemli. Çok erdemli bir davranış gösterilerek Esra’nın yaşama tutunması sağlandı”

Olay…

Geçtiğimiz hafta Ordu’da beyin ölümü gerçekleşen hastanın böbreğinin, Erzurum’un Tekman ilçesine bağlı Kayaboğazı köyünde yaşayan ve böbrek yetmezliği çeken 19 yaşındaki Esra Ağırkaya’ya uygun olduğu tespit edilmiş, bunun üzerine hastanın Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Böbrek Nakil Merkezi’ne sevk edilmesi istenmişti.

Ancak ağır kış şartları ve şiddetli fırtına nedeniyle ilçeye ulaşım da güçleşince Esra Ağırkaya’nın Erzurum’a getirilmesi için İl Sağlık Müdürlüğü helikopter ambülansla hastayı getirmek istedi, fakat olumsuz hava koşulları buna izin vermedi. Devreye Vali Ahmet Altıparmak girdi ve bölgeye Jandarma Bölge Komutanlığı’na ait askeri helikopterin gönderilmesi için talimat verdi. Olumsuz hava şartları nedeniyle askeri helikopter Esra Ağırkaya’nın köyüne inmek için 50 dakika boyunca uçuş yaptı ama olumsuz hava şartları nedeniyle inişi gerçekleştiremedi. Bunun üzerine Esra Ağırkaya, İl Sağlık Müdürlüğü snowtruck ve paletli ambülanslarla ilçe merkezine 33 km uzaklıktaki evinden alınarak, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından kar ve tipiye rağmen yolu açılarak, kar üstü paletli ambülanslarla getirildiği Tekman ilçesinden Erzurum’a sevk edilmişti.

HABER GÖRSELLERİ


 

 

Bölge illerinin Sağlık Müdürleri, Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi (ASKOM) Toplantısında Erzurum’da bir araya gelerek, sağlık hizmetlerinde gelinen noktayı istişare etti, acil sağlık hizmetleriyle ilgili yapılabilecekler ortak akılla masaya yatırıldı. 

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, bölge illerinin sağlık müdürlerini Erzurum’da ağırladı. Erzurum 112 Acil Komuta Merkezi’nde gerçekleşen Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi (ASKOM) Doğu Anadolu Bölge Toplantısına Erzurum, Erzincan, Kars, Iğdır, Ağrı, Bayburt ve Ardahan İl Sağlık Müdürleri ile şube yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

Erzurum ve bölge illerinin sağlık hizmetleri ile Acil Sağlık Hizmetleri, iller arasındaki hasta sevkleri ve acil servis çalışanlarına yönelik verilen eğitimlerin değerlendirildiği toplantıda, 112 Acil Servis hizmetlerinin daha etkin sunulmasına yönelik projeler üzerinde duruldu. Bölge illerinin İl Sağlık Müdürlerini Erzurum’da ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Serhat Vançelik, meslektaşlarına 2014 yılını kapsayan bir yıllık hizmetlerinin de sunumunu yaptı. 

Erzurum, Bölgenin lokomotifi…

Erzurum’un Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi’nin sağlık merkezi konumunda olduğunu ve "Sağlıkta Dönüşüm Programı" sayesinde halkın sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranının % 75’lere ulaştığını ve bu başarıyı beraberce sağladıklarına dikkat çeken Vançelik, Erzurum’un sağlık hizmetlerinde bölgenin lokomotifi olduğunu, sağlık turizminde de bölgenin cazibe merkezi durumunda bulunduğunu söyledi. 

Ortak Akılla istişare ettik…

Artan sağlık hizmeti taleplerine karşı daha iyi koordine olabilmek ve özellikle doğuda uzun ve sert geçen kış şartlarına karşı sağlık hizmetlerinin daha etkin yapılabilmesini sağlamak için bölge illerinin sağlık yöneticileri ile bir araya geldiklerini ifade eden Vançelik, “ortak akıl ile alınacak tedbirleri masaya yatırdık ve sağlıkla ilgili tüm konuları istişare ettik. Erzurum civar illerden yoğun olarak hasta sevki alan bir il olduğu için, hasta mağduriyetinin yaşanmaması için özellikle hasta sevkinde uyulması gereken kurallar ile çözüm önerilerini konuştuk.” dedi.

Toplantıya katılan Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Düğer, Ağrı İl Sağlık Müdürü Dr. Fikriye Tekin, Bayburt İl Sağlık Müdürü Dr. Zülkarni Özbek, Ardahan İl Sağlık Müdürü Dr. Ulaş Şentürk, Erzincan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Nizamettin Gül ve Iğdır Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Fettah Karadağ ise, “Sağlık gücümüzü hep birlikte değerlendirerek, aksaklıkları ve çözüm önerileri ile vatandaşlarımızın daha iyi sağlık hizmeti alabilmesi için gerekli tedbirleri gözden geçirdik.” şeklinde konuştular.

HABER GÖRSELLERİ


 

 

 

112 Acil Komuta Merkezi TRT Haber’e Konuk Oldu…

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren 112 Acil Komuta Merkezi Başhekimliği, ilk yardım eğitimleri için kullandığı “Simülasyonlu Maketler”i TRT Haber’de kamuoyuna tanıttı.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, 112 Acil Komuta Merkezi Başhekimi Dr. Gürsel Bedir ve Başhekim Yardımcısı Dr. Zafer Dönmez ile komuta merkezi çalışanlarının hazır bulunduğu canlı yayın programında bilgisayar üzerinden simülasyonlu maketlerin verilen eğitimlerde ne kadar önemli olduğu, 112 ekipleri için uygulamalı olarak verilen eğitimlerin hasta kurtarmadaki etkinlikleri halka duyuruldu.

TRT Haber Kanalında 16 Aralık günü yayımlanan ve ilk yardımda öncelikli olarak doğru müdahalenin nasıl yapılacağının anlatıldığı canlı yayın yaklaşık 15 dakika sürdü.

HABER GÖRSELLERİ


 

 

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Hasta Hakları Uygulamaları konulu 2014/32 sayılı Genelgesinin Hasta İletişim Birimi Sorumlusu başlıklı bölümünün (c) bendi hükümleri çerçevesinde 04-05 Aralık 2014 ile 11-12 Aralık 2014 tarihleri arasında İlimiz Halk Sağlığı Müdürlüğü Yıldızkent Eğitim Merkezi Eğitim Salonunda Kamu ve Özel Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında görev yapan Hasta İletişim Birimi Sorumlularının katılımı ile Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Hasta Hakları İl Koordinatörlüğünce Hizmet içi Eğitimi yapılmıştır. Eğitime 66 Hasta İletişim Birim Sorumlusu çalışanı katılmıştır.

 

Tıp Teknisyenlerine teknolojinin son ürünü maketlerle uygulama dersleri verilerek deneyimleri artırılıyor.

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri Çağrı Merkezi hizmetlerinin ve kış hazırlıklarını yerinde incelemek üzere İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Gürsel Bedir ile çağrı merkezi doktor ve acil çağrı merkezi personellerinden merkez ile ilgili bilgiler aldı. 

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimliği’nce 2014 yılı içerisinde 436 kursiyere temel modül ve travma resüsitasyon kursu eğitimi verildi.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimliği elemanlarının sağlık ve diğer sektörlerde çalışan personellere yönelik ‘İlk Yardım Becerileri Eğitimleri’ aralıksız olarak devam ediyor.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce ‘‘Aile Hekimliğinde Akılcı İlaç Kullanımı Uygulamaları’’ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Erzurum Göğüs Hastanesi Konferans salonunda düzenlenen toplantıya Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Akılcı İlaç Kullanımı ve İlaç Tedarik Yönetimi Daire Başkanı Dr. Ali Alkan, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya ve Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Vekili Dr. Mahmut Avcı ile sağlık yöneticileri ve eczacılar katıldı.

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak Erzurum'un sağlık alanında bölgede çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, yapımına yeniden başlanan Sağlık Kampüsünün tamamlanmasıyla, sadece bölge illerinden değil, komşu ülkelerden de sağlık turizminin Erzurum'a büyük ivme kazandıracağını söyledi.

İLK YARDIM HAYAT KURTARIR…

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimliği elemanlarının sağlık ve diğer sektörlerde çalışan personellere yönelik ‘İlk Yardım Becerileri Eğitimleri’ kurum çalışanlarından büyük ilgi görüyor. Bu eğitim programı gerek resmi, gerekse özel kuruluşlarının çalışanlarına yönelik başlatılmıştı. Eğitim sonrası sertifika alınan eğitimin bu ay ki konukları Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği

Erzurum Kariyer Günleri ve İstihdam Fuarı'nın (ERKİF) üçüncüsü Erzurum İl Müftülüğü Çok Amaçlı Salonu'nda açıldı. 2 gün açık olan fuar bölge illerine hitap ediyor.

ERKİF'e Erzurum, Erzincan ve bölgedeki diğer illerden çok sayıda firma katılarak stant açtı. İşverenler ile iş arayanları buluşturan fuarı iki gün içerisinde 20 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarın açılışında konuşan Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, işsizliğin önemli bir problem olduğunu ifade etti. Vali, kariyer planlaması yapanlar için söz konusu fuarın önemli bir imkan sunduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Hakkı Yeşilyurt, bayram ziyareti için geldiği Erzurum’da 112 Acil Komuta Merkezi’ni ziyaret ederek, burada çalışan sağlık personeliyle bayramlaştı.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik  ile beraber 112 Acil Komuta Merkezi’ne gelen Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt, personelle hem bayramlaşarak sohbet etti, hem de çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Yaz kış demeden, gece gündüz her türlü zorluğa karş

Yapımına 2011 yılında başlanan ve tamamlandığında Doğu Anadolu’nun en büyük ve modern hastanesi olma özelliğine sahip olan Erzurum Sağlık Kampüsü inşaatının yer teslimi ihaleyi kazanan HEKTAŞ firmasına yapıldı.

Bakanlığımızın 2014/6 sayılı Genelgesine istinaden İlimizde 2013 yılı bebek ölümleri nedenleri hakkında 26.08.2014 tarihinde Halk Sağlığı Müdürlüğü A Blok toplantı salonunda saat 10.00’da İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK başkanlığında

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof Dr. Serhat VANÇELİK inşaatı devam etmekte olan sağlık yatırımlarını denetledi.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Acil Tıp Teknisyenleri ile ambülans şoförleri, uzman eğitimciler gözetiminde eğitimden geçti. 112 Acil Çağrı Merkezi Başhekimi Dr. Gürsel Bedir’in organizesiyle Horasan, Hınıs, Pasinler, Karayazı, Çat ve Merkezden çağrılan toplam 20 personel, sürüş teknikleriyle daha pratik ve etkin hale getirildi.

Final Okullarında okuyan öğrenciler, Sağlık Bakanlığı’nca sigaraya karşı verilen mücadele için teşekkür ederek, çiçek verdiler…

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Serhat VANÇELİK, ABD’deki Nebraska Üniversitesi öğrencilerine Sağlıkta Dönüşümü anlattı.

ERZURUM KAMU  HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ÖNCÜLÜĞÜN DE 301 SOMA ŞEHİDİ İÇİN AZİZİYE TABYALARINDA 2400 FİDAN DİKİLDİ..,

Erzurum'da, Sağlık Bakanlığı’ nın düzenlediği 'Belediyeler ile Yürüyoruz" etkinliğine katılan protokol üyeleri ve vatandaşlar, elma yiyerek yürüdü.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği’nin birlikte düzenlediği “1.Doğu Anadolu Organ Nakli Günleri” Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü görevini 2007 yılından itibaren yürüten Serhat VANÇELİK profesör oldu. Vançelik böylece İstanbul ve Gaziantep il sağlık müdürlerinden sonra bu ünvana sahip üçüncü sağlık müdürü oldu. Geçtiğimiz günlerde Atatürk Üniversitesi Oditoryumunda yapılan törenle profesörlük ünvanı alan Serhat Vançelik’e cübbesi hocası Prof. Dr. Asuman GÜRAKSIN tarafından giydirildi.

Yurtlarda, kalan öğrenciler sağlık taramasından geçiriliyor…

Erzurum’da devlet yurtlarında kalan üniversite öğrencilerine İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği doktorları tarafından göz, cilt hastalıkları ve ağız-diş sağlığı taramalarına başlandı.

21-22 Ocak 2014 tarihlerinde Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü,  Aziziye –Palandöken – Yakutiye İlçe Sağlık Müdürlükleri ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri merkez ve ilçelerdeki tüm personele İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verildi.

Tekman'da hastalara ulaşmak için mücadele eden Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Ekipleri, TRT Kameralarınca görüntülendi. TRT 1 ekranlarında ana haber bültenine konuk olan sağlık ekiplerimizin zorlu kış şartlarında hasta kurtarmak için verdikleri mücadeleye tüm dünya tanıkoldu...
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 Acil Çağrı Merkezi hayat kurtarmaya devam ediyor. Ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü Erzurum ve ilçelerindeki kapalı köy yollarında snow track ve kar üstü tipi ambülans araçlarla hastaların amdadına yetişen sağlık ekipleri, zorlu tabiat şartlarına rağmen gerektiği zamanlarda ambülans helikopterle de kısa sürede hastalara ulaşmayı başarıyor. İl sağlık Müdürü Doç.Dr. Serhat Vançelik, 112 Ekiplerinin her türlü araç ve tıbbi donanıma sahip olduğunu belirterek, çetin geçen kış şartlarına rağmen sağlık ekiplerinin en ücre ilçe ve mazralara ulaşabildiğini ve hastalara dermen olduklarını belirtti.

 

Erzurum 112 Acil Sağlık Hizmetleri araç filosuna tam donanımlı 9 yeni ambulans daha katıldı. Yeni araçlar düzenlenen törenle hizmete başladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Erzurum 112 Acil Servisi Hizmetlerinde kullanılmak üzere 9 adet ambulans gönderildi. Erzurum İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat VANÇELİK, ambulans ihtiyacı konusunda taleplerini Bakanlığa ilettiklerini belirterek, kısa sürede 112 Acil Servisi'ne tahsis edilmek üzere 9 ambulansın geldiğini söyledi.

Mustafa Kemal İlköğretim Okulu yönetimi, İl Sağlık Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, “Kardeş Okul Projesi” kapsamında verdikleri destekten ötürü teşekkür etti. 

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın direktifleriyle Erzurum’da uygulanmaya başlayan “Kardeş Okul Projesi” kapsamında, kamu kurum ve kuruluşları çeşitli okullarla eşleştirilerek tadilat çalışmaları başlatılmıştı. Bu proje kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ile “kardeş okul” ilan edilen Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Yönetimi, yaptıkları çalışmalardan ötürü teşekkür ziyaretinde bulunarak plaket ve çiçek takdim etti. 

 Palandöken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan Şube Müdürü Aydın Güven ve Okul Müdürü İhsan Yıldırım’la birlikte İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik’i ziyaret eden okul yönetimi, yapılan bu güzel hizmetten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. 

            İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik ise, Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürlüğü’ne anlamlı ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, geleceğimizin teminatı gençlerimizin yetiştirilmesine büyük pay sahibi olan öğretmenlerin daha modern binalarda eğitim verilebilmesi için yapılan hizmetlerin kendilerine mutluluk verdiğini söyledi.

 HABER GÖRSELLERİ 


 

 

Erzurum Çat yolu üzerinde 2011 yılında yapımına başlanan ve müteahhit firmalardan birinin yasaklı duruma düşmesiyle 2013 yılı Ocak ayında Danıştay’ın aldığı kararla durdurulan Erzurum Sağlık Kampüsü inşaatının ihalesi 10 Ocak 2014 tarihinde yeniden yapıldı.
İnşaat alanında yapılan tasfiye çalışmalarının yanı sıra ayrıca mevcut olan hastane projesine Sağlık Müdürlüğü hizmet binası, Halk Sağlığı hizmet binası, Genel Sekreterlik hizmet binası, 2 adet 1300 kapasiteli otopark, kreş binası ile, Erzurum için hizmet verebilecek üst seviyede konferans salonunun projeye eklendini kaydeden İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, önümüzdeki Nisan ayı başında inşaatın tekrar başlayacağını bildirdi.

    Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın direktifleriyle Erzurum’da uygulanan “Kardeş Okul Projesi” kapsamında, kamu kurum ve kuruluşları çeşitli okullarla eşleştirilerek tadilat çalışmaları başlatılmıştı. Bu proje kapsamında Erzurum il merkezinde bulunan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, İl Sağlık Müdürlüğü ile eşleştirilerek “kardeş okul” ilan edildi. 

Erzurum 112 Komuta Merkezi, 5 kar üstü paletli ambulans ve 2 kar üstü snowtrack ile göreve hazır 112 Acil Komuta Merkezi Başhekimi Bedir: "2012 yılında paletli ambulansla 194, snowtrack ile 27 hastaya müdahale edildi”

 

Erzurum'da Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ve Erzurum Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri tarafından düzenlenen tatbikatta senaryo gereği çöken bir evin enkazının altında kalan 6 kişi çıkarıldı.

Erzurum 112 Komuta Merkezi'ne alınan mankenler üzerinde eğitim gören acil tıp teknisyenleri; solunum güçlüğü çeken, kalp krizi geçiren ve kanamalı hastalara müdahaleyi çalışıyor. Sağlık Müdürlüğü'nde görevli uzmanlar tarafından eğitime alınan sağlık ekipleri, yaptıkları müdahalenin doğru mu yanlış mı olduğunu bilgisayar ortamında görüyorlar.

Erzurum ve ilçeleri ile Ardahan şehir merkezinde görev yapan 30 Acil Hekim ve yardımcı sağlık  personeli Temel Modüler Eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldı.

 

Erzincan, Kars, Iğdır, Ağrı, Bayburt ve Ardahan illerinin Sağlık Müdürlerinin katıldığı Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Toplantısı, Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinin sağlık merkezi Erzurum’da yapıldı.

   

Doğumundan on gün sonra rahatsızlanarak 112 Acil Servis doktorları tarafından hayata tutunan Haşim bebeğin ailesi, çocuklarının üçüncü yaş gününü 112 Acil Komuta Merkezi’ndeki doktor ve hemşirelerle birlikte kutladı…

Bundan üç yıl önce dünyaya gelen Ahmet Haşim Taş isimli bebeklerinin, doğumundan on gün sonra solunum yollarından rahatsızlanıp kalp atımı yavaşlamasıyla 112 Acil Servisi arayarak yardım isteyen aile, üçüncü doğum gününü çocuklarının hayata tutunmasını sağlayan doktorlarla birlikte kutladı. 15 Eylül 2010 tarihinde gece saat 00:22’de telefonla 112 Acil Servisi telefonla arayan minik Haşim’in annesi, ağlayarak bebeğinin nefes alamadığını ve morarmaya başladığını söyleyerek yardım istedi. 112 Acilde görevli eleman, bölgeye en yakın 112 Ekibini yönlendirerek iki dakika içerisinde belirtilen eve ulaşmasını sağladı.

112 Acil Servisinde görevli doktor ve hemşireler, 10 günlük Haşim bebeğin solunum yolunun kapandığını, kalp atımının yavaşladığını ve morardığını görünce, hemen müdahale edip solunum yolunu açarak nefes almasını sağladı. Daha sonra Haşim bebek ve ailesi ambülansla hastaneye götürülerek tedavisine devam edildi. Yaşama yeniden döndürülen Haşim bebeğin ailesi, bu emeği karşılıksız bırakmadı ve çocuklarının üçüncü yaş gününü 112 Acil Servis elemanlarıyla pasta keserek kutladılar.

Doktor ve hemşireleri duygulandırdılar…

Ellerindeki yaş pasta ile 112 Acil Komuta Merkezi’ne gelerek çocukları Ahmet Haşim’in üçüncü yaş gününü kutlayan ailenin bu davranışı komuta merkezi personelince memnuniyetle karşılandı. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Özgür Çelebi, 112 Komuta Merkezi Başhekimi Dr. Gürsel Bedir ve diğer personelle birlikte doğum günü pastasını keserek Haşim bebeğin mutluluğunu paylaşan aile, sağlık görevlilerinin duyarlı davranışlarını hala unutamadıklarını söylediler. 112 Personelini oldukça duygulandıran bu anlamlı jestin çalışanları motive ettiğine dikkat çeken Erzurum İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik ise, yaz, kış demeden her türlü zor şartlarda görev yapan sağlık personellerinin bu tür davranışlarla oldukça motive olduklarını ve bu nazik düşüncelerinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Vançelik, Haşim bebeğe ve ailesine sağlıklı bir yaşam dileyerek,  bu anlamlı jestlerinden dolayı teşekkür etti.

HABER GÖRSELLERİ 


Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 11.06.2013 tarihinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri Ekibine yeni katılan personel için “Acil Sağlık Hizmetlerinde İletişim” konulu seminer düzenlendi.

112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimliği Eğitim Salonunda düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya TELLAN, görevine yeni başlayan genç 112 çalışanlarına sağlık hizmeti sunumunda karşılaşabilecekleri sorunlar ve çözüm yolları konularında ipuçları verdi.

 

Erzurum il Sağlık Müdürlüğü web sitesi yeni adresinde yeni yüzüyle yayında. 

 

  

         112 Komuta Merkezi’ne alınan mankenler üzerinde eğitim gören acil tıp teknisyenleri, solunum güçlüğü çekenler, kalp krizi geçirenler ve kanamalı hastalara müdahaleyi çalışıyor. Sağlık Müdürlüğü’nde görevli uzmanlar tarafından eğitime alınan sağlık ekipleri, yaptıkları müdahalenin doğru mu yanlış mı olduğunu bilgisayar ortamında görüyorlar.

 

TÜRKİYE’DE DOKTOR OLMAK…


Akranlarım çok iyi hatırlayacaklardır…
Ünlü komedyen Levent Kırca’nın parodilerinde ki doktor hasta diyaloglarına ‘Pes doğrusu bu kadarda olur mu?’ demeyeniniz yoktur eminim…

2 bin metre yükseklikte kamp kuran Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) zor şartlar altında enkazdan yaralı kurtarma eğitimi aldı. 4 günlük dersin ardından Teke Deresi Göleti yakınlarında,  zaman zaman kar ve yağmur yağışı altında gerçeği aratmayan tatbikat düzenleyen 25 kişilik sağlık ekibi, yaralıları enkazdan başarıyla çıkardı.

YUKARI