• Hiçbir Mama Anne Sütünün Faydasına Sahip Değil

  Hiçbir Mama Anne Sütünün Faydasına Sahip Değil

  Perşembe, 05 Ekim 2017 15:39
 • Temel Aday Memurluk

  Temel Aday Memurluk

  Salı, 03 Ekim 2017 16:27
 • 1. Diyaliz Hizmet Bölgesinde Cihaz Artırım Duyurusu

  1. Diyaliz Hizmet Bölgesinde Cihaz Artırım Duyurusu

  Perşembe, 28 Eylül 2017 13:15
 • TRT HABER'E KONUK OLDUK

  TRT HABER'E KONUK OLDUK

  Pazartesi, 18 Eylül 2017 13:15
 • SEPSİS BÜLTENİ

  SEPSİS BÜLTENİ

  Perşembe, 14 Eylül 2017 14:04
 • 112 FAALİYETLERİ BÜLTENİ

  112 FAALİYETLERİ BÜLTENİ

  Perşembe, 14 Eylül 2017 13:53
 • HALK SAĞLIĞI HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

  HALK SAĞLIĞI HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

  Cuma, 08 Eylül 2017 19:56
 • Halk Sağlığı Haftası

  Halk Sağlığı Haftası

  Çarşamba, 06 Eylül 2017 16:31
 • 5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDAKİ ERZURUM ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR

  5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDAKİ ERZURUM ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR

  Çarşamba, 16 Ağustos 2017 08:24
 • 26 Temmuz 2017 Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Sınav Sonuçları Sınav Sonuçları

  26 Temmuz 2017 Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Sınav Sonuçları Sınav Sonuçları

  Pazartesi, 31 Temmuz 2017 11:44

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere memleketi Erzurum’a gelen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, hafta sonu programını oldukça yoğun geçirdi. Gün içerisinde bir dizi ziyaretlerde bulunan Bakan Akdağ, Erzurum Aziziye Parkı’ndaki ambulans dağıtım törenine katıldı.

Erzurum’daki Aziziye Parkı’nda gerçekleşen ambulans dağıtım törenine Sağlık Bakanı Prof Dr. Recep Akdağ, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Erzurum Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Zehra Taşkesenlioğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, AK Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Fazlı Erdoğan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar ile İlçe kaymakamları katıldı.

Gücümüz 1'ken 10 oldu

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, ambulans dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, “2002 yılında iktidara geldiğimizde ve şimdi elimizde olanı karşılaştırırsak 10 katı ile hizmet ediyoruz. Bu hizmet size ananızın ak sütü gibi helal olsun” dedi.

 Türkiye’nin son 2002 yılından beri sağlık sektöründe önemli mesafeleri kat ettiğine dikkat çeken Bakan Akdağ, “Ambulans sayımız nereden nereye geldi. Şunu ifade etmek isterim ki, ambulans sayımız 2002 yılında iktidara geldiğimizde ve şimdi elimizde olanı karşılaştırırsak 10 katı ile hizmet ediyoruz. Gücümüz birken 10 olmuş. Bu imkânların oluşmasında halkımızın desteği ve 14 yıllık istikrarlı hükümet ile bugün hepimizin iftar edeceği bir sağlık hizmeti ile yeni bir döneme taşımıştır. Bugün yurt dışında başka bir ülkede bir Türk vatandaşı 78 milyondan herhangi birisi, ağır bir hastalığa yakalansa ambulans jetlerimiz havalanıyor ve ücretsiz ülkemize getiriliyor. Sen zengin, sen fakirsin, sen sigortalı veya değilsin diye ayrım yapılmıyor. Siz Türk vatandaşı iseniz bu hizmet size ananızın ak sütü gibi helal olsun. Ekonomimiz son 10-15 yılda büyüdü iki katına çıktı. Bugün bizden zengin olan ülkeler bile bu hizmeti göremiyor. Bu nasıl oldu, işte AK Partinin insana verdiği değerden dolayı olmuştur. 112 hizmetlerinde 100 çağrının 94’üne ilk 10 dakikada ulaşabiliyoruz. Bu müthiş bir orandır. İstanbul’da biraz daha mesafe almamız gerekiyor çünkü İstanbul’da çok fazla bir trafik var. Yeni aldığımız ambulanslarla, bir taraftan da İstanbul’u da kuvvetlendirerek yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Törende Erzurum’daki 40 ambulans, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’deki 18 şehre dağıtılırken, telekonferans ile Ankara’ya bağlanılarak da 207 ambulansın 28 ile dağıtımı gerçekleştirildi.

112 acil servisi gereksiz aramayın

Vatandaşların trafikte ambulanslara yol verme konusunda oldukça duyarlı olduğunu fakat 112 çağrı merkezlerinin gereksiz anlamda meşgul edildiğini ifade eden Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, aramaların büyük bölümünün gereksiz olduğunu söyledi.

 Bu konuda vatandaşa uyarılarda bulunan Bakan Akdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Bütün çabalarımıza rağmen 112 numarasının gereksiz yere aranmasını önlemekte zorluk çekiyoruz. Aramaların çok önemli bölümü gereksiz. 79 milyon vatandaşımıza seslenmek istiyorum, lütfen 112’yi gereksiz yere aramayın. Çünkü siz orayı gereksiz yere meşgul ederken canıyla pençeleşen, kalp krizi geçirmiş bir kişinin yetişmesini zorlaştırabilirsiniz. Ama ihtiyacınız olduğunda da beklemeden 112’yi arayınız. Ambulanslara yol verme hususunda halkımızın kültürü çok şükür gelişti. Ama halen noksanımız ve eksiklerimiz var. Bu konuda vatandaşlarımız daha duyarlı olmalı” diye konuştu. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, konuşmasının ardından 112 çalışanlarına da söz vererek düşüncelerini paylaşmasını istedi. Protokolün tamamının platforma çıkmasının ardından ambulansların anahtarları şoförlerine teslim edildi. Erzurum ve Ankara’dan dağıtılan toplam 247 ambulans, 46 ildeki hizmetine başladı.

  HABER GÖRSELLERİ 


  

 

Erzurum'da Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri tarafından düzenlenen tatbikatta senaryo gereği çöken bir evin enkazının altında kalan yaralılar çıkarılarak hastanelere sevk edildi.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir haftalık eğitime katılan UMKE ekibi, 112 Acil Komuta Merkezi’nde bir hafta boyunca gördükleri eğitimleri düzenlenen tatbikatta pratiğe döktü. 

Erzurum Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) Teke Deresi Göleti yanında düzenlenen tatbikatta senaryo gereği çöken bir evin enkazının altında kalan yaralıları başarıyla kurtardı. Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik’in de bizzat katılarak yönettiği tatbikat gerçeğini aratmadı.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı personellerden oluşan  UMKE eğitimini tamamlayan 2’si doktor 35 sağlık görevlisi, yapılan tatbikatta performanslarını sergilediler. Teke Deresi Göleti’nin bulunduğu arazide düzenlenen tatbikatta, senaryo gereği çöken evin altında kalan 5 kişiden 2’si ölü olarak 3'ü de sağ olarak enkaz yığınları altından çıkarıldı. Yaralılar olay yerinde hazır bulunan ambülanslarla yakındaki hastanelere sevk edildi.  

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik Erzurum’da UMKE’yi seçen gönüllü sayısının100'ün üzerinde olduğunu söyledi. Van depreminde yaptıkları çalışmalarla tüm dünyanın takdirini toplayan Erzurum UMKE ekiplerinin afetlere karşı her an hazır olabilmek için eğitimlerini aralıksız sürdürdüğünü kaydeden Vançelik, “Gönüllülük esasına göre eğitimlere katılan sağlık görevlileri sadece depremde değil, bölgede meydana gelen birçok afete de giderek kurtarma görevi aldılar. Bu arkadaşlarımız afetlerde gerekirse enkaz altına girerek, yaralı kurtarma becerisine de sahipler. Bugünkü tatbikatta da hepsi ellerinden gelenin en iyisini yaparak becerilerini sergilediler. Tüm gönüllü arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. ” dedi.

 Yapılan tatbikatların önemine dikkat çeken Vançelik, depremler başta olmak üzere tabii afetlerde UMKE ekiplerinin insanı hayata döndürebilme çabası içerisinde ciddi hizmetler yaptığının önemine değindi. UMKE ekiplerinin gönüllü sağlık personellerinden oluştuğuna dikkat çeken Serhat Vançelik, UMKE gönüllülerinin her türlü afet durumlarında kurtarma amaçlı görev alan özel eğitim almış ekiplerden oluştuğunu söyledi.

Türkiye topraklarının % 95’inin deprem kuşağında bulunması ve bu oranın çok büyük bir kısmının da 1. Derecede deprem bölgesi olduğunun altını çizen Vançelik; ” Ülkemizde ortalama her yıl hasarlı bir deprem olmakta. Özellikle Erzincan depremleri, Bingöl depremleri ve son olarak büyük 17 Ağustos Marmara depremlerinde yaklaşık 50 milyon insanımız etkilenmiştir.  Tüm bu depremlerde 100 bine yakın insanımız hayatını kaybetmiş, 250 bin civarında insanımız sakat kalmıştır. Özellikle 17 Ağustos Marmara depremi sonrasında ülkemizde Medikal Kurtarma ekiplerine ihtiyaç duyulduğu anlaşılmış ve 2004 yılında da bu ihtiyaçtan hareketle Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) kurulmuştur.” dedi.

Enkaz altında kalan ölü ve yaralıları başarıyla kurtaran UMKE ekiplerinin tatbikatını izleyen İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik ile diğer yöneticiler 35 kişiye başarı belgesi verdi, program sonunda toplu hatıra fotoğrafı çekildiler.

 HABER GÖRSELLERİ


 

 

Avrupa Sağlık Komisyonu Erzurum ziyaretleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Kontrol Merkez’ini inceleyerek, faaliyetler hakkında bilgiler aldı,

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK,  Müdür Yardımcısı. Dr. Muhammed Ali TARİKDAROĞLU, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Zafer DÖNMEZ, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Enver AVAL ve Halk Sağlığı Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr.Tuncay AKKURT'un katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, 112 Acil Komuta Merkezi’nce yürütülen çalışmalar anlatıldı.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK tarafından heyete Erzurum ve Türkiye’deki sağlık sistemi ile ilgili sunum yapıldı. Heyetle birlikte komuta merkezi gezilerek, simülasyonlu maketlerle yapılan eğitimler anlatıldı ve eğitim salonları tanıtıldı.

Heyet üyeleri ise yapılan sunum ve incelemeler sonrası memnuniyetlerini dile getirerek, Türkiye’nin geçtiğimiz 10 yılda sağlık alanında yakalanan başarının ve bu denli hızlı iyileşmenin takdire şayan olduğunu belirttiler.

HABER GÖRSELLERİ 


Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde görevli Göğüs Cerrahı Op. Dr. Kamil Furtun'un uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesi, sağlık camiasını derinden üzdü. Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Prof. Dr. Serhat Vançelik de yaptığı yazılı açıklamayla Op. Dr. Kamil Furtun ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadığını belirtti. 

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik ne amaçla olursa olsun, insan sağlığına hizmet etme ve hayata döndürmeye çalışma gibi kutsal bir yükümlülüğü yerine getiren sağlık çalışanlarının öldürülmesi ve şiddete maruz kalmasının izah edilebilir bir yanı bulunmadığını kaydetti. Vançelik; böyle bir vahim olayın yaşanmasının sağlık çalışanları olarak kendilerini derinden üzdüğünü belirterek, “Meslektaşımıza karşı yapılan çirkin saldırıyı tüsağlık çalışanları olarak kınıyor, bu tür üzücü hadiselerin tekrar yaşanmamasını diliyoruz. Şifa veren ele biraz olsun vefa gösterilmesini bekliyoruz. Merhum Doktorumuz Kamil Furtun’a Cenabı Hakk’tan rahmet diliyor, ailesi ve yakınları başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza sabır ve taziyelerimizi bildiriyoruz.” dedi. 

Final Okullarında okuyan öğrenciler, Sağlık Bakanlığı’nca sigaraya karşı verilen mücadele için teşekkür ederek, çiçek verdiler…

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Serhat VANÇELİK, ABD’deki Nebraska Üniversitesi öğrencilerine Sağlıkta Dönüşümü anlattı.

YUKARI