• Hiçbir Mama Anne Sütünün Faydasına Sahip Değil

  Hiçbir Mama Anne Sütünün Faydasına Sahip Değil

  Perşembe, 05 Ekim 2017 15:39
 • Temel Aday Memurluk

  Temel Aday Memurluk

  Salı, 03 Ekim 2017 16:27
 • 1. Diyaliz Hizmet Bölgesinde Cihaz Artırım Duyurusu

  1. Diyaliz Hizmet Bölgesinde Cihaz Artırım Duyurusu

  Perşembe, 28 Eylül 2017 13:15
 • TRT HABER'E KONUK OLDUK

  TRT HABER'E KONUK OLDUK

  Pazartesi, 18 Eylül 2017 13:15
 • SEPSİS BÜLTENİ

  SEPSİS BÜLTENİ

  Perşembe, 14 Eylül 2017 14:04
 • 112 FAALİYETLERİ BÜLTENİ

  112 FAALİYETLERİ BÜLTENİ

  Perşembe, 14 Eylül 2017 13:53
 • HALK SAĞLIĞI HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

  HALK SAĞLIĞI HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

  Cuma, 08 Eylül 2017 19:56
 • Halk Sağlığı Haftası

  Halk Sağlığı Haftası

  Çarşamba, 06 Eylül 2017 16:31
 • 5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDAKİ ERZURUM ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR

  5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDAKİ ERZURUM ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR

  Çarşamba, 16 Ağustos 2017 08:24
 • 26 Temmuz 2017 Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Sınav Sonuçları Sınav Sonuçları

  26 Temmuz 2017 Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Sınav Sonuçları Sınav Sonuçları

  Pazartesi, 31 Temmuz 2017 11:44

65. Dönem Türkiye Cumhuriyeti Hükumetinde Prof. Dr. Recep AKDAĞ Sağlık Bakanı olarak göreve başlamıştır.

Sayın Bakanımızın bu görevinin ilimiz, ülkemiz ve tüm insanlık adına hayırlı olmasını diler, başarılarının devamını arz ederim.

                                                                                                                                   

Prof. Dr. Serhat VANÇELİK

Erzurum İl Sağlık Müdürü

 

 HABER GÖRSELLERİ


 

 Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü personelinin tamamına Bilgi Güvenliği Farkındalık ve Bilgi Güvenliği Politikaları Eğitimi verildi. Erzurum Sağlık Müdürlüğü Çok Amaçlı Eğitim Salonunda verilen eğitim üç günde tamamlandı. 16-17-18 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılan eğitim seminerinde;

İl Sağlık Müdürlüğü Bilgi Güvenliği Yetkilisi Yunus AKTEPE "Bilgi Güvenliği Farkındalık, Sosyal Medya ve Sosyal Mühendislik ile e-Posta Kullanımı ve Güvenliği" konusunda, Yıldırım KİREÇLİGÖL "Siber Güvenlik" konusunda, Bilgi Güvenliğinde Hukuki sorumluluk konularında ise Kurum Avukatı Hilal YILMAZ sunumlarıyla tüm personel bilgilendirildi. 
Sağlık çalışanlarını günlük hayatta ve mesai saatleri boyunca sosyal medyada karşılaşılabilecek olumsuz koşullara karşı uyarıldığı ve kötü niyetli sosyal medya saldırganlarına maruz kalmamaları için alınması gerekli tedbirleri görsel materyallerle anlatıldığı eğitime çalışan personelin internet ortamında hem kurumsal hem de şahsi olarak düşebilecekleri olumsuz durumlara karşı bilinçlendirmesi sağlandı.

 

HABER GÖRSELLERİ


 

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 3. Sınıf öğrencileri sosyal sorumluluk kampanyası kapsamında Yunus Emre İlköğretim Okulu’ndaki minik öğrencilere 112 Acil Komuta Merkezi’ni gezdirerek acil yardımlarda uygulanması gereken kuralları öğrenmelerine vesile oldular.

Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri “Yaşamı Meşgul Etme” kampanyası kapsamında oluşturdukları ‘Wom Grubu’ koordinatörlüğünde düzenledikleri bir organizasyonla Yunus Emre İlköğretim Okulu’nda okuyan minikleri 112 Acil Komuta Merkezi’ne getirerek, ambülansları tanımak ve ilk yardımda yapılması gerekenleri öğrenmeleri için ön ayak oldular.

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Merkezi’ndeki doktor ve acil yardım ekipleri, kendilerini ziyarete gelen Yunus Emre İlköğretim Okulu’ndaki minik öğrencilere komuta merkezini ve ambülansları tanıttılar. 112 Acil sağlık hizmetlerinin amacı, 112 acil sağlık hizmetine nasıl ulaşılır, ambülans ekibi nedir, trafikte ambülansların karşılaştığı sorunlar, 112 acil sağlık ekiplerini hangi durumlarda aramalıyız konularında önemli bilgilerin anlatıldığı programa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik de katıldı.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, komuta merkezini ziyarete gelen öğrencilere 112 Acil sağlık hizmetleri konusunda, "Tüm toplumumuzda 112 arama bilincini artırmak için özellikle bizim geleceğimizin mimarları olacak çocuklara eğitim vererek bilinçlendirmek bizim için çok önemli. Sağlık Bakanlığı’nca başlatılan 'Hayat için yaşama yol ver' ve 'Hayat Kurtarmaya Sen de Yardımcı ol' kampanyaları devam ediyor. Kampanya kapsamında yavrularımıza, 112 ne iş yapar, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni nasıl aramamız lazım, 112 hangi durumda aranır gibi temel bilgiler vermeye devam edeceğiz." dedi.

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 3. Sınıf öğrencileri tarafından acil komuta merkezine getirilen minik öğrenciler, ambülansların içine binerek meraklarını yendiler, gelen çağrıları dinlediler. Program sonunda miniklere şapka ve boyama kitabı gibi eğitici hediyeler verildi, hatıra resmi çekildi.

 

HABER GÖRSELLERİ


 

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Komuta Merkezi’ne çevre düzenlemesi ve yeşillendirme çalışmaları yapıldı.

 Erzurum İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK, Şube Müdürleri ve Acil Komuta Merkezi çalışanları 112 Acil Komuta Merkezi’nin yeşillendirilmesi amacıyla çeşitli türlerde meyve ağacı ve fidan dikti. Saniyelerle yarışarak yaz kış demeden her türlü olumsuz tabiat şartlarına rağmen can kurtararak adından söz ettiren acil komuta merkezi çalışanlarının çevreye duyarlı böyle bir çalışma yapması takdirle karşılandı. 

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat VANÇELİK, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve diğer sağlık çalışanlarıyla birlikte 112 Acil Komuta Merkezi personelinin çalıştıkları ortama duyarlı olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hem insan hayatına hem de çevreye önem veren tüm sağlık çalışanlarını tebrik etti.

HABER GÖRSELLERİ


 

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hakkı Yeşilyurt, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik’i makamında ziyaret etti. Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce organize edilen 29 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinlikleri kapsamında Erzurum’da bulunan Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt, Havuzbaşı Kent Meydanı’nda düzenlenen etkinliklere katıldıktan sonra, ziyaret ettiği İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik’le bir süre görüşerek, çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Prof. Dr. Serhat Vançelik ise Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt’un ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kendisine teşekkür etti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Erzurum’da gerçeği aratmayan bir tatbikata imza attı. Türkiye genelinde kurulu bulunan 27 AFAD lojistik deposuna bilgi verilmeden gerçekleştirilen deprem tatbikatını gerçek sanan yöneticiler alarma geçti. Erzurum’a yardım için TIR’ları yola çıkaran yöneticiler AFAD tarafından uyarıldı.

 Erzurum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, Yakutiye ilçesi Rabia Hatun Mahallesi'nde deprem tatbikatı gerçekleştirdi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün koordinesiyle düzenlenen tatbikata, Büyükşehir Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Türk Kızılayı, Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğünün de aralarında bulunduğu 26 hizmet grubu katıldı.

Depolar alarma geçti

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen TAMP tatbikatı için AFAD’ın lojistik depoları bilgilendirilmedi. Sabah 09.30’da başlayan tatbikatta Erzurum merkezli 6.5 şiddetinde bir deprem olduğu duyuruldu. Tatbikattan bilgisi olmayan ülke genelindeki AFAD lojistik depoları yöneticileri kurtarma ekiplerini alarma geçirdi.

AFAD Başkanı Fuat Oktay, habersiz yapılan tatbikat için Türkiye genelindeki lojistik depoları da harekete geçirdiğini söyledi. Oktay, “Tatbikat başladığı anda Erzurum’da depremin olduğu bilgisi geçilmiş. O illerde de zaten ne yapması gerektiği bilgisi var. İkinci bir talimata gerek kalmadan aniden harekete geçiyorlar. Tüm illerimizi tüm lojistik merkezlerinden TIR’lar yola çıkmış durumda. Hepsinin nerde olduğunu takip ediyoruz. Coğrafi olarak ta uydudan da takip ediyoruz. Erzurum’a ne zaman geleceklerini biliyoruz. Bu tatbikat olduğu için tekrar yoldan döndüreceğiz. Hepsini bu şekilde test etmiş olduk” dedi.

Gerçeği aratmadı

Senaryo gereği, saat 09.30'da merkez üssü Yakutiye ilçesi olan 6,5 büyüklüğünde deprem meydana gelmesinin ardından kopan elektrik kabloları yangına yol açtı. Enkaz altında yaralıların bulunduğu ihbarlarıyla ekipler yola çıkarak, itfaiye ekipleri yangınla kısa sürede müdahale etti. Yanan binalarda mahsur kalan vatandaşlar kurtarılmasının ardından, deprem nedeniyle aracı enkaz altında kalan bir sürücü sıkıştığı yerden kurtarıldı. Olay yerinde Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer ölçümü de yapıldı. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) enkazda arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Arama kurtarma köpeğinin de katıldığı tatbikatta çıkarılan yaralılar ambulanslarla en yakın sağlık birimlerine nakledildi. Yaklaşık 2 saat süren tatbikatı öğrenciler ve vatandaşlar büyük ilgiyle izledi. Tatbikat sonunda öğrenciler, ekipleri alkışlarla ‘Helal olsun’ diyerek tebrik etti.

 Türkiye’nin afetlere her alanda hazır hale geldiğini belirtenAFAD Başkanı Fuat Oktay, “Kaynak ve kabiliyetlerimizi, tüm bakanlık kurum ve kuruluşlarını etkin koordine ederek, ülkemizin ortak gücüne dönüştürdük ve dönüştürmeye devam ediyoruz. Hem içeride hem de uluslararası boyutta ülkemizin ortak gücünü harekete geçiriyoruz. Yüksek teknolojiyi afet yönetiminde bugün, düne göre daha etkin kullanıyoruz ve gelecekte daha etkin kullanmayı hedefliyoruz. Afetin yönetimini daha etkin hale getirdik ve yeniden yapılandırdık, yapılandırmaya da devam ediyoruz. Son iki yılda altyapısını kurduğumuz afet yönetimine ilişkin tüm plan, proje ve çalışmalarımızı 2015 yılında daha yoğun bir şekilde hayata geçirerek, bu anlamda ciddi bir yol aldık. Bu bütün Türkiye genelinde 81 ilimizi hazır etmek amacıyla hazırladığımız Türkiye Afet Müdahale Planı’nı, sisteme dönüştürmüş durumdayız. Bunun ilk tatbikatını Erzurum da bugün gerçekleştirdik” dedi.

‘Yapısal anlamda da hazırlık olmalıyız’

Depremlere hazırlıklı olmanın yanı sıra yapıların da sağlam olmasına dikkat çeken AFAD Başkanı Fuat Oktay, “Arzu ettiğimiz bu enkazların hiç olmaması. Bunun içinde yapısal anlamda hazır olmak zorundayız. Afet olmadan önce afetin engelleniyor, önleniyor olabilmesi en büyük hazırlığımız. Bunun için kentsel dönüşüm önemli. Bunun için belediyelerimizin, bütün kurum ve kuruluşlarımızın her türlü alt ve üstyapısını bölgenin afetselliğine dayanacak şekilde hazır tutması önemli bir nokta. Bir kez daha bütün Erzurum’dan, hem Erzurumlulara, hem ülke genelinde bütün vatandaşlarımıza ve yetkililerimize alt yapı ve üst yapı anlamında afete hazır hale gelmemizin önemli olduğunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

13 ayrı toplanma merkezi

Erzurum’da olası bir deprem anında 13 ayrı toplanma merkezi oluşturduklarını söyleyen AFAD Başkanı Fuat Oktay, “Şu anda bu Türkiye afet müdahale planı çerçevesinde, Erzurum’da ki toplanma merkezlerimiz Recep Tayyip Erdoğan Parkı, Çeçenistan Parkı, Mehmet Akif Ersoy Parkı, Aşık Emrah Parkı, Kuğulu Park, Botanik Park, 100. Yıl Parkı, Aziziye Parkı, Tavşanlı Parkı, Muhsin Yazıcıoğlu Parkı, Yakutiye Parkı, Erzurum Kalesi içi, üniversite yerleşim alanı olarak belirlendi” dedi.

‘Dayanıksız binalardan kurtulmalıyız’

Tatbikatı oldukça başarılı bulduğunu ifade eden Vali Ahmet Altıparmak, dayanıksız binalardan bir anca kurtulmak gerektiğini söyledi. Vali Altıparmak, “Gerçekten afeti yaşamak ayrı ama tatbikatının bile ne kadar ürkütücü olduğunu görmüş olduk. Çok farklı kurum ve kuruluşlardan görev alan arkadaşlarımızın, başarılı bir şekilde işlerini yapma gayreti içindeki olduklarına şahitlik etmiş olduk. İnşallah bu tür afetleri, depremleri ve benzeri olayları yaşamayız ama hayatın kaçınılmaz sonucu olarak zaman zaman küçük veya büyük kazalar yaşıyoruz. Bunun için hazırlıklı olmak zorundayız. AFAD koordinasyonun da bütün kuruluşların koordineli bir şekilde çalıştırıldığını şahitlik ettik. Asıl olan tatbikatlar, depremde başarı ötesinde, dayanıksız binalardan kurtulmanın yolunu bulmamız lazım. Bazen bakıyorum depremde dayanıklı olmadığı dışarıdan anlaşılan binanın önünde lüks bir araç, yaşantısı son derece farklı. Hâlbuki o kişinin kendi ve ailesin güvenliğini dikkate alarak bir anca o yerlerden kurtulması gerekir” dedi.

 Tatbikatı Vali Ahmet Altıparmak, Vali Yardımcısı Haktan Gökçekuyu,  İl Jandarma Alay Komutanı Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Fuat Oktay, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Eyüp Tavlaşoğlu, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, İl AFAD Müdürü Selahattin Karslı, ilçe kaymakamları, kamu kurum müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş izledi.

HABER GÖRSELLERİ


 

ERZURUM KAMU  HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ÖNCÜLÜĞÜN DE 301 SOMA ŞEHİDİ İÇİN AZİZİYE TABYALARINDA 2400 FİDAN DİKİLDİ..,

YUKARI