Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

BEAH'TA "İL HALK KÜTÜPHANESİ ÖDÜNÇ KİTAP VERME BİRİMİ" AÇILDI

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (BEAH), hasta ve yakınlarının moral bulması amacıya "İl Halk Kütüphanesi Ödünç Kitap Verme Birimi" açıldı.

BEAH ve İl Kütür ve Turizm Müdürlüğü katkılarıyla, hastanenin giriş katında hizmete giren kütüphanenin açılışında konuşan İl Kültür Turizm Müdürü Cemal Almaz, kurumlarının Türkiye'de ilk kez bir devlet hastanesine kütüphane açtığını söyledi.

Kütüphanenin hasta ve yakınlarına iyi bir hizmet sunacağını anlatan Almaz, "Okumanın önemini saymakla bitiremeyiz. Bu hizmet hastalar ile kendilerine refakat eden misafirlerimize yöneliktir. Kütüphane hizmetimiz ödünç kitap verme şeklinde planlanmıştır." diye konuştu. Almaz, hasta ve yakınlarının kütüphaneye yoğun ilgisinin olduğunu belirterek, "Daha şimdiden hastalarımız kitap istiyor. Bu da buranın verimli olacağını gösteriyor. Kütüphanemizde şimdilik 2 bin 500 kitap var. Amacımız burayı kitaplarla doldurmak. Hedefimiz bu projenin diğer hastanelerimize örnek olması." dedi. Kütüphaneye kitap takviyesi yapacaklarını anlatan Almaz, kütüphanedeki kitapların hikaye ve roman tarzında olduğunu aktardı. 

Kütüphanenin ile hasta ve hasta yakınlarına faydası konusunda konuşan BEAH Yöneticisi Doç. Dr. Enbiya Aksakal da hasta ve yakınlarının kitap okuyarak kendilerini zihnen daha rahat hissedeceklerini söyledi. Hastanede yaşanılan yoğun psikolojik durumları atlatmak için kitap okumanın en büyük yardımcı yöntem olduğuna dikkati çeken Aksakal, şu ifadeleri kullandı: "Buradaki kitapların muhteviyatı hikâye ve roman tarzı olduğu için hasta ve yakınlarının bu kitapları okuyarak stresten uzaklaşacağını düşünüyoruz. Çocuk servisi ve diğer bazı servislerimizden kitap talepleri alıyoruz. Bu talepler giderek artacaktır."

Hastane Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Orhan Delice ise kütüphaneyi hasta ve yakınlarının boş vakitlerini geçirmeleri amacıyla açtıklarını belirterek, kütüphanenin açılmasına katkılarından dolayı İl Kültür Turizm Müdürlüğüne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek kütüphane hizmete girdi.