Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

ERZURUM BEAH” FITIK, DİZ AĞRILARI VE BEL AĞRILARINI ARTIK AMELİYATSIZ ÇÖZÜYOR

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açılan ve yaklaşık bir yıldır hizmet veren (algoloji) ağrı polikliniği birçok ameliyat gerektiren hastalığa ameliyatsız çare olmaya başladı.

Algoloji yani Ağrı Polikliniği, ameliyat olmadan ağrılarından kurtulmak isteyen vatandaşların akınına uğruyor. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Poliklinik Doktoru Hasan Yüce, şiddetli ağrılarından şikayetçi olan hastalara önce ilaçlı sonra girişimsel olarak ifade edilen enjeksiyon tedavisi uygulayarak tedavi yaptıklarını söyledi.

Dr. Yüce “Erzurum BEAH bünyesinde yaklaşık bir yıl önce Algoloji (Ağrı) Polikliniği açıldı. Bize müracaat eden hastalarımıza kısa süre sonra uyguladığımız tedavilerde başarı sağladık bu da ağrılarından şikâyetçi olan vatandaşların ilgisini çekmeye başladı. Henüz o dönemde yeni açılmış bir birim olduğumuz için hasta sayılarını ilk etapta az olduğunu son 6 ayda hasta yoğunluklarının arttığını belirten Uzm. Dr. Hasan Yüce, tedavi sonrası fayda gören vatandaşların tavsiyesi sonrası kliniğe müracaatın fazlalaştığını anlattı. Erzurum ve bölgemizde genellikle kadınların diz, erkeklerin ise bel ağrıları şikâyetiyle kliniğe geldiklerini ifade eden Yüce, ameliyat olmak istemeyen hastaların ağrı polikliniğini tercih ettiklerini” söyledi.

Dr. Hasan Yüce “kliniğe gelen hastayı ilk olarak rahatsızlık hikâyesini dinledikten sonra muayene ettiklerini, röntgen ya da diğer görüntüleme cihazlarıyla rahatsızlığın tespitinden sonra tedavi yöntemini konuştuklarını ifade eden Yüce, biz önce ilaçlı tedavi yöntemini uyguluyoruz verdiğimiz ilaçlarla hastamızı belirli bir süre takip ediyoruz. Eğer hastanın ağrı şikayeti geçmiyorsa bu kez enjeksiyon yöntemini uyguluyoruz. Ağrı olan bölgeye girişimsel tedavi de denen yöntemle müdahale ediyoruz. Bu tedavi yönteminin faydası yüzde 70 ile 90 arasında” Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin insan sağlığına yönelik olarak yoku yok teknoloji doktor ve her türlü yardımcı sağlık personeli mevcut halka hakkıyla hizmet için buradayız gerek Bakanlığımıza gerekse yönetimimize bize çalışmalarımızda sağladıkları destekten dolayı da çok teşekkür ediyorum.” dedi.