Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

"14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ" KUTLAMA MESAJI

Eczacılık mesleği köklü bir mirası ve buna bağlı olarak vizyonu taşımaktadır. Eski Mısır’dan, “Eczacılığın babası’’ olarak bilinen Bergamalı Galenos’a, Anadolu’da Selçuklu döneminde kurulan ilk eczanelerden, Türkiye’de açılan ilk eczanelerden biri olan Eczane-i Hamdi’ye kadar eczacılık muazzam bir tarihe tanıklık etmiştir.

Eczacılar, yüzyıllardır gelenek, değer ve gelişen bilim dünyasının sunduklarıyla toplumun, bireylerin sağlığı için çok değerli bir misyonu devam ettirmektedirler. Eczacılık, bu anlamda insanlık tarihi boyunca varlığını ve işlevselliğini korumuştur. Tarihte olduğu gibi, günümüzde de toplumsal hayat içerisindeki önemlerini sürdürmektedir.
 
Türk Eczacıları Birliği Türkiye’de eczacılık eğitiminin yapıldığı ilk kuruluş olan Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane’nin II. Mahmud tarafından açıldığı ve ilk eczacılık dersinin verildiği gün olan 14 Mayıs 1839 tarihini Eczacılık Günü olarak kabul etmiş; ilk Eczacılık Günü kutlaması 14 Mayıs 1968 tarihinde İstanbul’da yapılmıştır.

İnsanlarımıza, hekimler tarafından önerilen ilaçları temin eden ve en düzgün şartlarda korunmuş şekilde ulaştıran, onları doğru kullanım şekli ve olası riskler konusunda bilgilendiren ve şifa bulmalarına yardımcı olan tüm eczacılarımızın “Eczacılar Günü’nü” kutlarız.

Prof. Dr. Fazlı ERDOĞAN
Erzurum KHB Genel Sekreteri