Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

ERZURUM KHB BEAH TRSM’DE DÜNYA BİPOLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde sosyal destekle hayata tutunan şizofreni ve bipolar affektif bozukluk tanılı hastalar “30 Mart Dünya Bipolar Günü” dolayısıyla düzenlenen etkinlikte çiğ köfte İkramıyla ve tulum, gitar, bağlama eşliğinde canlı müzikle eğlendiler.

Bu hastalara öncelikle yalnız değilsiniz demek istediğini belirten Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Psikiyatri Uzmanı Dr. Fatma Tuygar Okutucu her konuda rahatlıkla başvurabilecekleri, danışabilecekleri ve yardım alacakları bir merkezimiz var ve bu hastalar doğru tedavi edilip düzenli takip edildiğinde büyük oranda iyileşebilmekte ve sosyal destekle hayatın içinde yer alabilmektedirler.

Dr. Fatma Tuygar Okutucu, Bipolar bozukluk, kişilerin psikolojik yapıları, sosyal durumları ile ilişkili değildir. Stres ve yaşam olayları hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştırarak tetiğini çekebilir. Bu hastalığa sahip olmak kimsenin suçu, eksikliği, karakter zayıflığı ya da hatası değildir. İnsanların hastalara yaklaşımının buna göre olması hastalarımızın da bizim de işlerimizi çok daha kolaylaştıracaktır. Bipolar bozukluk, iki uçlu duygu durum bozukluğu, manik depresif hastalık, iki uçlu mizaç bozukluğu, bipolar affektif bozukluk gibi isimlerle bilinen hastalık dünyada yaklaşık her 50-100 kişiden biri olmak üzere oldukça geniş bir populasyonu etkilemektedir dedi. Zannedildiğinin aksine Bipolar bozukluğun psikiyatri hekimlerince genellikle kolaylıkla teşhis edilebileceğini, etkili bir şekilde tedavi edilebildiğini ve  %40'ından fazlasında tam düzelme ve yaklaşık yarısında da hastalık belirtilerinde çok belirgin düzelmenin görülebileceğini vurguladı.

Bipolar bozukluk hastalık dönemleri (mani, depresyon, karma) arasında düzelmelerle giden bir hastalıktır. Bipolar bozukluğu olan kişiler hastalık dönemleri dışında çalışma yaşantısını sürdürebilmektedir, şeklinde konuşan Uzm. Dr. Fatma Tuygar Okutucu "hasta ve hasta yakınları ile etkin bir işbirliğinin sağlanması ve her konuda bizlere danışılması süreci ve yaşanılan zorlukları çok daha kolaylaştıracaktır" diye ifade etti.