Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

ERZURUM ECDADINA YÜRÜDÜ

Tarih boyunca Anadolu'nun önemli bir kalesi konumunda bulunan Erzurum'da, genç, yaşlı ve çocukların da aralarında bulunduğu binlerce kişiyle, 139 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Aziziye Tabyalarına saygı yürüyüşü düzenlendi.

Tarihte "93 Harbi" olarak anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın en çetin muharebelerinin geçtiği Erzurum'da, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlikte binlerce kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla tabyalara "ecdada saygı" için yürüdü.

Kent merkezinden 4 kilometre uzaklıktaki Aziziye Tabyaları'na yapılan yürüyüş öncesi, sabah ezanının ardından tarihteki gibi cami hoparlörlerinden "Ey Erzurumlular, ey ahali. Moskof, Aziziye'yi bastı. Allah'ını seven, eli silah tutan herkes, askerlerimizin yardımına koşsun. Vatanını seven yetişsin." çağrıları yapıldı. Ezan ve çağrılarla kentteki camilerde buluşan vatandaşlar, sabah namaz sonrası okunan salalar eşliğinde Karskapı Şehitliği'ne yürüyüp bir araya geldi.

Çocukların ve yaşlıların da aralarında bulunduğu Erzurumlular, ellerinde Türk bayrakları ile 4 kilometre uzaktaki Top Dağı'nda yer alan ve "93 Harbi" sırasında düşmek üzere iken camilerden yapılan çağrıyla askerlerin yardımına koşan Erzurumluların destekleri ile düşmanın bozguna uğratıldığı Aziziye Tabyaları'na kadar yürüdü.

Tabyalardaki anma programı esnasında bir vatandaş baygınlık geçirdi. Kalabalığın oldukça yoğun olduğu noktada meydana gelen olayda rahatsızlık geçiren vatandaşa ilk müdahale Erzurum KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan tarafından yapıldı. Prof. Dr. Fazlı Erdoğan tarafından ilk müdahalesi yapılan vatandaş daha sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı. Hastaneye götürülen vatandaşın durumunun iyi olduğu bildirildi.